GENÇ KIZLARDA TÜRKİYENİN EN BAŞARILI TAKIMLARI: VAKIFBANK , ROTA KOLEJİ VE AYVALIKGÜCÜ… Deniz Arslan

Türkiye Voleybol Federasyonu Alt Yapılar Şampiyonası’nda Genç Kızlar, Küçük Kızlar ve Küçük Erkeklerde Finaller yapıldı.

Genç Kızlar ve Küçük Kızlarda Vakıfbank, Küçük Erkeklerde Arkas şampiyon oldu.

Kendilerini tebrik ediyoruz.

Peki En başarılı takımlar kim?’ diye sorsam, ‘Ne saçma. Zaten en başarılı takımlar şampiyon olanlar değil mi?’ diye düşünürsünüz. Doğal olan da bu.

Şampiyonların hakkını zaten yemek gibi bir niyetimiz yok. Olamaz da.

Ama Vakıfbank Şampiyon oldu diye Rota Koleji ve Ayvalıkgücü’nü unutalım mı?

Ya Küçük Erkeklerde İzmir’in gururu Arkas şampiyon oldu diye Anadolu’ya saldığı yetenek avcıları ile en ücra köşelerden bile sporcu bulup onlara yer, yurt ve çalışma olanağı sunarak Türk Voleyboluna gelecek hazırlayan Ziraat Bankası pas mı geçelim?

Hayır! Bunu yapmayalım.

Çünkü Vakıfbank ve Arkas’ın şampiyon olması gayet doğal. Onları Türk Voleyboluna yaptıkları katkılar nedeniyle tekrar tekrar kutluyoruz.

Ama iki takımdan özel olarak bahsetmek lazım. Biri Rota Koleji. İzmir’in Gaziemir ilçesinde tamamen spor sevdalısı bir Kolej Yönetiminin çabaları ile 6 yıldır bu gün için ilmek ilmek hazırlık yaptılar. Yetenekli sporculara burs imkanı sağladılar. Alt yapılarına Meltem Sümerkan Aksoy, Alper Kemal Kaygusuz ve İlker Alkan gibi başarılı hocaları alıp yılmadan çalıştılar.

Grup maçlarında Karayolları, İstanbul Bahçelievler Belediye ve Eryaman Gençlik ile karşılaşıp namağlup çıktılar. Turnuvanın ev sahibi, Sultanlar ligi takımı, Bursa Büyükşehir Belediyeyi 3-0’la geçip ilk sekiz takım arasına girdiler. Rakip bu sene Sultanlar Ligi şampiyonu olmuş olan Fenerbahçe’ydi. Bu engeli de 3-1 geçtiler. Yarı final de bir verip üç aldılar ve Finalde Vakıfbank’a rakip oldular.

Bir Vakıfbank taraftarı yarı finalde İlker Alkan hocanın ‘Kendinize ve bana güvenin. Sadece benim dediklerimi uygulayın yeter. Sizde o potansiyel var’ dediğini söyledi.

Finalde pek çoğu Sultanlar Ligi’nde oynayan Dünya Şampiyonu takımın alt yapısına yenildiler.

Türkiye ikincisi oldular.

Bir diğer takım Ayvalıkgücü. Ege bölgesinin küçük, şirin sahil kasabası Ayvalık’tan Sedat Oğuz Yönetimindeki takım kendi tanımı ile ‘Havuzu dar, küçük bir ilçeden’ çıkıp önce tüm kategorilerde bölge şampiyonu oldular. (Dikkatinizi çekerim orada 1. lig takımı Balıkesir Belediye’yi geçtiler) sonra Türkiye Şampiyonası’nda, grupta, TVF Spor Lisesi’ni 3-1 ile geçtiler. (Bakın boru değil TVF Spor Lisesi diyorum ki güya o lise Türkiye’nin en iyi genç ve yetenekli oyuncularını Ankara’da tek merkezde toplayıp, Milli takım için hazırlayacaktı) Sonra bir diğer 1. lig takımı Samsun Anakent’i 3-0 ile geçtiler. Grupta Eczacıbaşı’nın ardından ikinci oldular.

Çeyrek finalde karşılarına çıkan İzmir üçüncüsü Gelişim Koleji’ni 3-1 ile Türkiye’nin ilk 8 takımı arasına kalan tek ilçe takımı oldular. Burada bazı oyuncuları Sultanlar Ligi’nde oynayan Halkbank’ı da zorladılar, sarstılar ama yıkamadılar. Maçı 3-1 kaybettiler. Yine de ‘Efendim; yerim dar oynayamıyorum, ben küçük yerin takımıyım, imkânlarım kısıtlı’ diye mızmızlanan tembel antrenörlere büyük bir ders verdiler. Demek ki neymiş; Çalışarak, çabalayarak, yetiştirerek oluyormuş.

Bu yazı vesilesi ile EVOLEYBOL ailesi olarak Vakıfbank, Rota Koleji, Ayvalıkgücü, Arkas, ve Ziraat Bankası takım sporcularını, antrenörlerini, yöneticilerini ve destek olan herkesi kutluyoruz.

Türk sporuna uzun yıllar hizmet edip sporcu kazandırmalarını temenni ediyoruz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s