AH FESTİVAL VOLEYBOL AH !… Deniz Arslan

AH FESTİVAL VOLEYBOL AH 2

Ah Ağabey! Ben onsuz yapamam’ diye ağlaşanlar olur ya ‘Peki zamanında niye değerini bilemedin ya da niye aldattın?’ diye sorarsın ‘Ah keşke bir daha olsa, keşke dönse!’ derler.

Son pişmanlık fayda etmiyor bazen değil mi?

Geçen yıl İzmir Fuar alanında yapılan ve bir ay süren Festival Voleybol, kapalı devasa bir alana 8 sahanın kurulması ile aynı 8 maçın oynandığı, kız, erkek takımlarının yan yana maç yapabildiği bir organizasyondu.

Organizasyon sorumluları Aziz Yener ve İzmir Voleybol il temsilcisi Hakan Gürsu’un üstün gayretleri ve bitmek bilmeyen enerjileri sayesinde büyük bir sorun olmadan bitmişti.

Biz de o dönemde fırsat buldukça maçlara gidip, o anda oynanan herhangi bir maçı ve hatta aynı anda iki maçı birden izleyebilme şansına sahip olmuştuk.

Herkes aynı salonda olduğu için birbirini uzun süredir görmeyen antrenörler, voleybolcular, aileler, arkadaşlar birbirini görüp, konuşma ve hasret giderme fırsatı bulmuşlardı.

Sorunlar yok muydu? Vardı tabii ki. Mesela İzmir Büyükşehir Belediyesi bu organizasyonu nedense yeterince sahiplenmedi. Metrodan fuar alanına saat başı servis koydu ki sürekli gidip gelen bir ring konulabilirdi?

Sadece gençlerde 128 takımın (Aşağı yukarı 1700 sporcu demek), yöneticilerin, ailelerin katıldığı bir organizasyonun şehre getirdiği katma değeri hesaplayamadılar.

Federasyon bu sene organizasyonu Bursa’da yaptı. Bursa Büyükşehir’in AKP’li Belediyesi (ki bir diğer AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Voleybol şubesini ‘tayt’ yüzünden kapattığı iddiaları sıcaklığını korurken) organizasyona sahip çıktı. Belediye Başkanı açılışı yaptı, yetmedi parkeye, gösteri maçına çıktı. Şehrin her tarafındaki belediyeye ait reklam panolarına Festival Voleybol reklamları astı.

Dün Bursa’ya maç izlemeye gittim. Yeğenim Yunuseli’de ikamet ettiğinden, önce daha yakın yer olan Fethiye’deki Bursa Büyükşehir Belediyespor Spor Kompleksi tesislerinde oynanan maçlara gittim. Daha sonra Nilüfer’deki bir diğer salonda oynanacak olan ve çekişmeli geçmesi beklenen Eczacıbaşı-İlbank maçına gitmek için araçla salona gittik.

Giderken şunu düşündüm; Geçen sene bir başka maçı izlemek için sadece 10 metre gidiyorken bu sene araçla salondan salona gitmek zorunda kalıyorduk. Üstelik aynı saatlerde maçlar oynandığı için birini izlesen diğerini kaçırıyorsun.

Salonlarda gerek bizi görüp sohbet eden Antrenörlerle, gerekse takım yöneticileri ile konuştuğumuzda pek çok kişi geçen yıl İzmir’deki ortamın ‘Festival’ ruhuna daha uygun olduğunu söylediler.

İsmini yazmamı istemeyen’ bir antrenör (Zaten ismimi yazın diyen pek azdır) ‘Deniz Bey; şu an burada Genç kızlar var ama gelecek hafta içinde Yıldız kızların maçları başlayacak ve tarihler çakışıyor. Bir çok genç takımda yıldız kızlar oynuyor. Kulüpler birinden birini tercih etmek zorunda kaldılar. Mesela Ankara’nın önemli bir takımı iki kategoride de katılma hakkı kazanmasına rağmen birine katılamayacağını belirtti. Sonraki basamakta olan takım onun yerine şampiyonaya alındı’ dedi.

Bir başkası ‘Genç Kızlar Türkiye Finallerine katılma hakkı almayı başarmış Gaziantep Gelişim Gençlik, Aksaray 23 Nisan, Amed Sportif, Elazığ DSİ, Bolu İnkılap ve Erzurum Aile ve Sosyal politikalar Müdürlüğü takımları buraya gelmediler. Bunun sebeplerinin çok iyi araştırılıp ortaya konması, ona göre tedbir alınması lazım’ dedi.

Bu konuda kulağımıza gelen iddialardan biri Federasyonun takım başına verdiği paranın (Yanlış aklımda kalmadıysa 5900 lira) yol, konaklama (8-9 gün) yemek ve şehir içi ulaşım için yeterli olmadığı.

Bizim amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Böylesine büyük bir organizasyonu yapmanın kolay olmadığını biliyoruz. Ancak yine de sormadan edemiyoruz ‘Geçen sene başarılı bir format varken. O format’ın aksaklıkları, eksiklikleri tartışılıp giderilse, aynı formatla devam edilse olmaz mıydı?”

Şimdi düşündükçe ‘İzmir’de yapılan Festival Voleybol’un değerini bilseydim keşke?’ diyorum ama bir daha olacak mı? Geri gelecek mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s