VOLEYBOL CAMİASI NEDEN AZİZ YENER’E DESTEK OLMALI?

 

2012 Ekimde seçilip 2016 Kasım ayına kadar görevde kalan Özkan Mutlugil Federasyonunu en çok eleştirenlerden  biriydim.

Yazdığım yazılarla da bunu mükerrer defalar dile getirdim. ‘Mükerrer’ kelimesini sözlükte boşu boşuna aramayın  ‘tekrar tekrar’ demek.

Yeni Başkan Mehmet Akif Üstündağ seçildiğinden ise Onlara bir şans verelim, biraz bekleyelim,  ne iş yaptıklarını görelim’ deyip yaptıklarını izlemeye aldım.

Bu Federasyonun ilk icraatlarından biri Merkez Hakem ve Gözlemciler Kurulu başkanlığına Aziz Yener’i getirmesiydi.  Aziz Yener bu işin başına gelmeden önce tüm kademelerde görev yapmış yani tam tabiri ile ‘işin mutfağında yetişmiş’ biriydi.

Kesinlikle doğru seçimdi.

Aziz hoca yönetim kurulu listesine İzmir Voleybolunda herkesin sevdiği, dürüst, çalışkan, güler yüzlü ismi Ersin Altıparmak’ı da alınca benim için  ‘pastanın üstündeki çilek’ gibi oldu.

Aziz Yener’e güveniyorum, Türk Voleyboluna katkı yapacağına inanıyorum. Peki Neden?

Birincisi bu işin her kademesinde görev aldığı için aksaklıkları, eksiklikleri çok iyi biliyor. Bunların çözüm yollarını da yıllardır düşündüğünü, bu konuda çalışmalar yapacağını düşünüyorum. Ama bunlara rağmen ‘Ben bu işi herkesten iyi biliyorum’ havasında değil. Karşısındakini dinliyor, fikir alıyor, okuyor, gecesini gündüzüne katmadan çalışıyor, hep ‘daha iyiye nasıl ulaşırım’ diye çabalıyor.

‘Yeter be kardeşim vıcık vıcık yağ oldu yazı’ diyenler vardır. Çünkü biz millet olarak ‘öküzün adlında buzağı’ arayanlardanız. Ama merak buyurmayın.  Benim sevgilim, sözlüm, nişanlım, karım, yeğenim ya da benimle alakalı hiç kimse hakem değil. Dolayısıyla bir ‘ekstra’ beklentim yok. Sadece bizzat yaşadıklarımdan çıkartıyorum bunları.

Aziz Yener, Geçen sene İzmir’de yapılan ve hemen tüm kategorilerde bir aydan fazla süren  ‘Festival Voleybol’ organizatörlerinden biriydi. O zaman Federasyon aleyhine yazdığım sert yazılar nedeniyle federasyon yalakaları ya da tepki çekmekten korkanlar  beni  gördüklerinde ‘Şeytan görmüş gibi’ köşe bucak kaçarken Aziz Yener yanıma gelip ‘Nasıl buluyorsunuz organizasyonu, eksikler neler, gözünüze çarpan bir şey var mı?’ diye sormuş, neler yaptıklarını anlatmıştı. İsminizi yazıyorum’ dediğimde ‘Hepimiz voleybola hizmet ediyoruz. Ben yönetici olarak, siz yazar olarak. Hakaret olmadığı sürece herkes fikrini söyleyecek’ demiş  İsim yetmez bir de fotoğraf çektirelim’ diye devam etmişti.

Yazdığım bir yazıda ( https://evoleybol.com/2017/02/10/genc-hakemler-icin-aziz-yenerden-beklentilerim-deniz-arslan/ ), isminden, cisminden, hiçbir şeyinden bahsetmediğim genç hakem arkadaşımızı bulmuş ve ‘’Sen en iyi şekilde çalışmalarına devam et’ diye ona mesajı vermiş.

Sadece o gencin değil diğer genç hakemlerin arkasında duruyor.   İzmir bölgesinden Yavuz Akdemir, Ertan Ertürk ve Düzce Bölgesinden Nurper Özbar, Bursa Bölgesinden Sadettin Deneri,  bunlardan sadece bir kaçı.

Geçen hafta İstanbul’a Eczacıbaşı- Vakıfbank maçını izlemeye gittiğimde maçı yine iki genç hakem yönetiyordu. Neredeyse sıfır hata ile  kritik bir maçtan alınlarının akı ile çıktılar. Maçtan sonra yanlarına gittim, Van bölgesinden Ozan Sarıkaya ve İstanbul bölgesinden Ebru Ayata ile  tanıştım, tebrik ettim .

Elbette ki Aziz hoca ‘sihirbaz mandrake’ değil. Bir gece de hakemlerin yıllara dayanan pek çok sorununu çözecek diye bir kaide yok ama an azından çaba gösteriyor. Kulağımıza gelen bilgilere göre Aziz Yener bu sene Bursa’da yapılacak olan Festival Voleybol’a genç, gelecek vaad eden, gelişmeye açık  ve dil bilen hakem arkadaşlardan oluşan bir ekiple gelecek.

Voleybol camiasının bu konuda Aziz Yener’e gerek desteği vereceğine inanıyorum. Hakemler de bu oyunun en önemli parçalarından biri olduğuna göre onun yaptığı bu ‘devrim gibi’ değişiklikler elbette başlangıç aşamasında bazı sorunlara yol açabilir. Ama unutmayalım ki hiçbir büyük değişim de ‘sancısız, acısız’ doğmaz.

Şahsen, kendi adıma ‘Doğru yoldasın hocam, yanındayım’ diyorum

AZİZ YENER YAZISI

 

10 Comments

 1. Efendim !
  Akif ÜSTÜNDAĞ federasyonu ilklere imza atmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta
  Sultanlar liginde FENERBAHÇE – GALATASARAY maçı sonrasında iki ezeli rakip takımın oyuncuları aynı objektifin içinde yer aldılar. Büyük üstat Cengiz TOKGÖZ bu fotoğraftan dolayı Akif ÜSTÜNDAĞ ‘ın hakkını vermiş ve ÜSTÜNDAĞ ‘ın bir ilke imza attığını iki takımın oyuncularını bir araya getirdiğini ve seyirciler tarafından alkışlandığını yazmış. Her ne kadar Fenerbahçe yöneticisi Sayın Selim KOSİF fotoğraf çekiminin spontane geliştiğini “ maçtan sonra grup olarak sohbet ediyorduk , Galatasaray takımının oyuncuları bir kenarda duruyordu , iki takımın oyuncuları bir arada fotoğrafta yer alsa ne güzel olurdu diye bir fikir oluştu .Kurtaran bey Galatasaraylı sporcuları davet etti ve birlikte fotoğraf çektirildi “ demiş. Selim bey bu tarihi olayda Akif ÜSTÜNDAĞ ‘ın katkısını görmemiş. Olsun, önemli olan bu güzel ortamı oluşabilmesi için kim sebep olduysa kutlarız.
  Akif ÜSTÜNDAĞ bir ilke de İzmir ‘de imza attı. EFELER ligi ödül töreni , yani koca bir sezonun ödüllendirildiği son maç. Türkiye ‘ de sezonun sonu ve kendi tabirleri ile dünyanın sayılı oyuncularının yer aldığı ligimizin ödüllerini ve kupaları dağıtıldı .Tarihimizde ilk kez bu denli üst düzey bir organizasyonda voleybolun emekçileri ödülleri dağıttı. Payidar Demir ödülü kazanan sporcumuza bir TMOK üyesi ,En iyi pasör seçilen oyuncuya geçtiğimiz yıl görevden aldıkları Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Merkez Hakem ve Gözlemci Kurulu (MHGK) Gözlemcisi ( bu ibareyi anlayamadık ama olsun ) Uğur Karakaş ,En iyi orta oyuncusuna Ersin ALTIPARMAK , En iyi liberosuna İl temsilcisi Hakan GÜRSU , Ahmet GÖKSU ve başkanın kendisi taktim ettiler . Yıllardır ihmal edilen voleybolun ve TMOK ‘un cefakar insanları ödülleri dağıttılar. Helal olsun Akif ÜSTÜNDAĞ ‘a Gerçi tribünde devlet protokolünden kimsecikler yoktu. Umarız bu yüzden ödül dağıtımı bu düzeyde oluşmamıştır. Ayrıca Türkiye şampiyonunun belli olacağı maçta il protokolünden ve spor teşkilatından birinin olmaması Federasyon başkanımızın ve il temsilcisinin ayıbı olsa gerekir öyle değil mi ?

  Beğen

  1. Sevgili Serkan bey; Öncelikle fotoğraf meselesi; Kim düşündüyse eline koluna, düşüncesine, fikrine, zikrine sağlık. Güzel bir düşünce olmuş ve günlerdir medyada konuşuldu. Neticede Kurtaran bey bu federasyonun yönetim kurulu üyesi olduğuna göre paye de bu federasyona yani Mehmet Akif Üstündağ’a gitmez mi?
   Ödül dağıtımına gelince; Sevgili Hakan Gürsu ve Ersin Altıparmak hocam İzmir Voleybolunun gelişimine çok büyük katkıları olan ve Dolayısıyla Voleybola çok şeyler katan insanlardır. Onlarda bu ‘Devlet’in görevlileri sonuçta. Yani ille de bir vali, kaymakam ya da Sporun ‘S’ sinden anlamayan bir Bürokrat vermiş olsa daha mı iyi olurdu? Bence değil.

   Beğen

 2. Aziz bey sahada çalışmıştır ve çalışır .O nedenle herkesi tanır ve takip eder.Ancak bu fedefasyonun ilk olumlu icraatı Aziz beyi göreve getirmektir düşüncesi doğru değil . Akif Üstündağ federasyonu alternatif bulamadığı için Aziz beyi göreve getirmiştir .Bunu işin içinde olan herkes bilir . Lokomotofi yetersiz olan bir katarın vagonları ne kadar iyi olursa olsun önemli olan lokomotiftir. Üstelik bu katar uzun süre raylarda kalamaz.Bugünkü fotoğrafa baktığınızda Akif Üstündağ ve Ahmet Göksu ‘nun başında olduğu bir organizasyon asla üst çıtaya çıkamaz.İnsanlar hiçbir şey üretemeyen MUTLUGİL’ i aramaya başladıysa durum vahimdir.

  Beğen

 3. Sayın Deniz ARSLAN ; dikkat ederseniz yorumumu size hitaben ve sizin yazınızla ilgili yazmadım .Sizin yazılarınıza yorum yazmamaya özen gösteriyorum.Maaalesef Sayın EPİRDEN bu hafta İstanbulda sanat faaliyetinde olduğu için yazı yazamadı.Bizde onun yazısı olmayınca sizin yazınızın altına yorum koyabildik. Bu hadise elde olmayan nedenlerden dolayıdır.Onun dışında tabi ki adı geçen beyefendiler voleybola hizmet etmişlerdir.Tabiki onların ödül vermeleri kıvanç vericidir.
  Ancak sizin bizi anlamanız mümkün olmayacak . Biz voleybolun nereden nereye getirildiğine yanıyoruz.Örneğin voleybola hizmet eder düşüncesiyle yönetim kuruluna alınan Manisa eski AKP il başkanını salonda gördünüz
  mü. ? Madem Manisa’ dan İzmir ‘ e gelemeyecekti yönetim kurulunda ne işi var ? Madem sporun S sinden anlamıyorlar , yönetimler neden bu gibi beyefendilerle dolduruluyor ? Sizin bazı olayları göremediğinize inanıyorum.Saygılarımla .

  1. Serkan Yılmaz hocam;
   ‘Spora siyaset bulaşmamalı’ deniyor ama siyasetin girmediği bir alan yok. Sanırım spor gibi kitleleri yönlendiren aktiviteleri kimse başkalarına bırakmak istemiyor. Bir siyasetçi açısından bakarsanız durum böyledir diye düşünüyorum. Bu sadece spor için değil başka alanlar içinde böyle. Bunu normal karşıladığımı ve onayladığımı söyleyemeyeceğim. Ama biz kabul etsek de etmesek de durum bu.
   Birbirimizi anlamamız benim de gördüğüm kadarıyla pek mümkün olmayacak. Çünkü ben yeni seçilen Federasyona şans verilmesi gerektiğini, yapacaklarını görmemiz gerektiğini söylerken siz ‘Geçmişte bunlar bir şey yapmadılar, şimdi de yapamazlar’ diyorsunuz. Bu peşin hükümlü olmak değilde nedir? ‘Dün dünde kaldı şimdi yeni şeyler söylemek lazım’ demiş Hz.mevlana. Ben buna inanıyorum. Herkes hata yapabilir, ama hatasından ders de çıkarabilir.
   Benim yazımın altına yorum yapmanız beni asla rahatsız etmez. Bilakis mutlu oluyorum. Böylelikle bazı düşüncelerimizi de karşılıklı paylaşıyoruz. Bu da http://www.evoleybol.com ‘un zenginliği değil mi? Aynı platformda farklı düşünceler…..
   Saygılarımla

   Beğen

 4. Deniz bey ben öküzün altında buzağı arayanlardan birisiyim. Saymış olduğunuz hakemler zaten ufak tefek aksaklıklarla voleybolumuz da nitelikli görev alan hakemlerimizden . Eğer bu konunun aksini size söyleyen olduysa yalan söylemiş. Aziz bey mutlaka başaracak,genç hakemleri voleybola kazandıracaktır. O kazandırdığında ancak sizin kast ettiğiniz başarıdan söz edebileceğiz. Aziz beyin farkı sadece bir önceki dönemde bazı nedenlerden dolayı itilen arkadaşlarımızı yeniden kazandırmak olabilir . Söz konusu hakemler daha önceki Kurullar tarafından bazı yerlere getirilmişler ve hak etmişlerdir. Ayrıca bir eleştiri de Serkan bey gibi düşünenlere voleybolda sadece Fenerbahçe ve Galatasaray kulüpleri yok .Yabancı oyuncu ve antrenör ithal ederek voleybolu bir yerlere taşıyamazsınız .

  Beğen

  1. Sadece saydığım hakemler için bu yazıları yazmadım. Hangi hakemle konuşursanız Aziz Yener’İn onlara yaklaşımı, duyarlılığı ve sorunları çözmek konusundaki çabalarını size aktaracaktır.
   Yabancı mevzusu derin bir mevzu. Futbolda bu gün sınırsız yabancıdan bahsedilirken Üstelik pek çok ülkede sınırsız oyuncu oynarken bizim ‘Yabancılar geldiği için oyuncularımız oynamıyor’ diye dizimize mi vurmamız gerekiyor? Yoksa ‘bizimkiler neden yabancılarla kora kor mücadele edemiyorlar, yatıyorlar’ diye konuşmamız mı?

   Beğen

 5. Biz bulandık , arı kalamadık , beynimiz bulandı , içimiz bulandı ,dışımız bulandı. Bizim serzenişimiz geçmişle ilgili değil .Göreve getirilişini , atanışı içimize sindiremediğimiz MUTLUGİL federasyonu ve uzantısı olan ve hiçte seçilmiş gibi görünmeyen ÜSTÜNDAĞ federasyonunun kendisi ile ilgili. Hazreti Mevlana hayatı boyunca çok doğru ve güzel sözler söylemiş. Sözleri ve şiirleri günümüze kadar okunur söylenir durur. Kendisi doğru şeyler söylediği için yeni şeyler söylemek lazım demiş. Ama bugün öğle değil yeni şeyler söylemek değil doğru şeyler söylemek lazım. Akif ÜSTÜNDAĞ denenmemiş bir model değildir. Dolayısı işe yeni şeyler beklemek doğru değildir .Bizim görüşümüz de bu .

  Beğen

 6. Eczacıbaşı ‘ nın yeni antrenörü MOTTA olmuş. Tebrikler Eczacıbaşı ,biz çok mutlu olduk. Ama bazılarının huzuru kaçmıştır. Ülkemizden gönderene kadar ne çekmişlerdi . Adam karabasan gibi geri döndü.
  ÜSTÜNDAĞ kulüplerimizin takımlarımız Japonya ‘ dan madalya ile döneceğine yürekten inanıyorum demiş. İnşallah beyefendinin aynı cümleleri sorumlusu olduğu milli takımlarımız için de kurduğu günleri görürüz.

  Beğen

 7. Bir hatırlatmada ben yapayım ,Manisa ilimizden yönetim kuruluna göre giren siyasetçi beyefendi İzmir ilinden yönetim kuruluna girecek biri bulunamadığı ,aynı zamanda yönetim kurulunda olmak İzmir ‘İn voleyboldaki bazı kanaat önderleri tarafından kabul görmediği için yönetime girdiğini okuyucularımıza hatırlatayım .

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s