HAKLI ÇIKMAK BENİ NEDEN ÜZÜYOR ?… / Deniz Arslan

Haklı çıkmak’ bir insan için en keyifli anlardan biridir değil mi?

Birine ‘Filanca işi yapma. Sonu iyi olmaz’ dersin. Seni dinlemez yapar. Ama başarısız olduğunda da ‘Keşke seni dinleseydim’ deyip boynunu büker.

Haklı çıkmak içten içe sevindirir seni. ‘Gördün mü? Geldin mi sözüme?’ deyip keyiflenirsin.

Ya da sevdiğin birine ‘Bak beni bırakıp gitme, mutsuz olursun’ dersin, dinlemez, gider. Bir süre sonra ‘Valla haklıymışsın, sensiz olmuyormuş’ der, geri döner.

Haklı çıkmış olmak’ gururunu okşar ama artık kaybettiğin zaman ve yıpranmışlık buruk bir tat bırakır.

Biz de dilimiz döndüğünce, bilgilerimiz izin verdiği ölçüde, Voleybolumuza yazdıklarımızla yol göstermeye gayret ediyoruz. Doğru bulduğumuz şeyleri destekliyor, yanlış bulduklarımıza da ‘Yapmayın bu yanlıştır!’ diyoruz.

Mesela Bayan Milli takımı alt yapısının başına 2013 yılında getirilen Onur Çarıkçı hocanın yetersiz olduğunu, bir tecrübe sahibi olmadığını yazdık. Aynı şeyi Ferhat Akbaş için de, onda önceki Barbolini için de yazmıştık. Ne yazık ki ‘Şu tarihteki yazımıza bakın’ diye link veremiyorum. Çünkü Voleybol Federasyonu geçen yıl, seçimden önce, muhalif sesleri susturmak için(!) ülkedeki olağanüstü koşullardan da faydalanarak (OHAL) bir iki yazıdaki kelimeleri bahane edip www.voleybol-e.com sitemize erişimi kapattı. Sağlık olsun. Onlar bir siteyi kapattılar. Henüz demokrasi ile yönetiliyor olduğumuzdan, biz yenisini açtık. Dolayısıyla eski yazıları size delil gösteremiyoruz. Ama bizi takip edenler böyle yazılarımızı hala detaylarına varıncaya kadar çok iyi hatırldıklarından eminiz. Ama federasyon Nasreddin hoca misali işini gücünü bırakarak bizlerle birçok konuda uğraşmaya, ‘Ya tutarsa’ diye göle maya çalmaya bıkıp usanmadan inatla devam etti.

A milli Takım Dünya sıralamasında 2012 de 7. Sıradaydı. Şimdi 12. Sırada. Alt yapılarda 2011 de Avrupa ve Dünya Şampiyonu olmuştuk. Onur Çarıkçı yönetimindeki U 18 Milli Takımı ise 2017 CEV U18 Bayanlar Avrupa Voleybol Şampiyonasında Rusya, İtalya, Almanya, Hollanda ve Bulgaristan’ın olduğu grupta tek galibiyet alarak sonuncu oldu.

Fıkrasına gülünmeyen adamın fıkrasında bahsettiği gibi ‘Ne oldu şimdi? Bak öldüm işte’ https://www.youtube.com/watch?v=tBaYp7IHzxk

Biz dedik ama kimse inanmadı bize. ‘Gençtir, şans verelim’ dediler. Sonra? Milli takım dibe çakılınca Federasyon Onur beyin sözleşmesini fesh etti.

Başkasına gitme mutsuz olursun’ dediğiniz ama giden sevgilinin geri gelmesi gibi ‘Haklı çıkmış olmak’ gururumu okşadı ama Ülkenin kaybettiği zaman, yıpranmışlıkve prestij buruk bir tat bırakıyor.

Umarım bundan sonra Sevgili Federasyon yetkilileri bizi biraz dinlerler,

Var mı bir öneriniz?’ diye sorarlar?

Büyük bir takımın alt yapısında, çok başarılı, daha önce de Genç Milli takımlarda görev yapmış, sevilen, çalışkan, Erkek bir Antrenör arkadaşımız var. İsmini verip kendisini yıpratmayalım ama bana danışırlarsa, ben ona kefilim. Kendisini takımın başına getirin, ama işine karışmayın! ‘Şunu şunu Milli takıma alacaksın’ diye başına çöreklenmez, zorlamazsanız başarılı olacağına adım gibi eminim. Başarısız olursa adımı değiştiririm. Bir daha da yazı yazmam!

Benden kurtulmak için denemeye değmez mi?

2 Comments

  1. Hocam daha Sayın Erol Beyin mirası yenmedi. Biraz daha kaldı. Biz ancak dibi görünce durumu anlıyoruz. O zaman yeni bir Erol Başkan çıkar, voleybol ilerler, yine para ve rating gelince de al aşağı ederiz, böylece eğlenir (veya eğlendiğimizi zannederiz) , geçer gideriz. Yine matematiğe geleceğim, matematik soyut zekayı geliştirir. Bugün okullarda matematik olmadığına göre (2015 YGS-LYS Liselerin matematik başarı oranları devlet liselerinde 40 soruda, 2.92 net), geleceği görebilmemiz biraz zor. PİSA sonuçlarını da inceleyebilirsiniz.

    Beğen

    1. Ne yazık ki haklısınız. Ne yazı ki dedim çünkü haklı olmanız çok üzücü bir gerçeği tokat gibi dile getirmenizden dolayı. Kalan liseleri de İmam Hatip’e çevirdiğimizde sorunların çözülmesi için oturup dua edeceğiz. 😉

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s