URFA VOLEYBOLU İÇİN ÜZGÜNÜM… / Deniz Arslan

Bu sezon Urfa Memleket Spor Kulübü Takımı ile TVF Bayanlar 1. Lig B grubunda mücadele eden, 9 yıl Gazi Üniversitesinde, 5 yıl Karayolları kulübünde Antrenörlük yapan değerli Hocam Özkan Gönülaçar ile Ankara’daki 2. Lig finallerinde karşılaştık, sohbet ettik.

“Hocam bu sene Urfa MSK bayanlarını  çalıştırdınız. Urfada durumlar nasıl?” diye sorduk
“İyi demeyi çok isterdim ama daha çok yol almaya ihtiyaç var. Güneydoğuda bu sporu sevdirmek ve yaygınlaştırmak için özel bir çaba gerekiyor. Çünkü oradaki aileler çocuklarının sporcu olmasındansa bir an önce çalışma hayatına atılıp eve para getirmesini tercih ediyorlar. Oysa o çocuklar sporcu olsalar hem ekonomik olarak aileye ve kendilerine daha çok katkıda bulunacaklar hem de bir meslek sahibi olacaklar” dedi bana.
“Hocam Urfa’da  Voleybola Seyirci ilgisi var mıydı?” dedim.
“Orada 13 maç oynadık. Sayı vermek istemem ama çok az seyirci vardı. Oysa iki milyonluk bir şehir olan Urfa’nın takımıydı bu takım. Üstelik 1. Ligde. Ama sanırım sosyokültürel yapı nedeniyle bayan voleyboluna pek ilgi olmadı. Tabii başka faktörler de olabilir. Mesela tanıtım yapılmamış olması, takım sahiplerinin oradaki bürokrasi ve yerel yöneticiler ile ilişkilerinin yeterince iyi olmaması gibi faktörler olunsuz etki oldu” dedi.
“Ne yaptınız peki?” dedim.
“Paralar ödenmediği için kızlar son maça çıkmak istemediler. Hükmen mağlup olduk ve iki hükmen mağlubiyet olduğu için ligden ihraç olduk. Ama keşke önce taahhütlerini yerine getirselerdi. Sırf iddiadan 150 bin lira civarında para kazandırdık. Urfa gibi büyük bir şehirden biraz destek bulunamaz mıydı?”
“Hocam bunların dışında eklemek istediğiniz bir şey var mı?” diye sordum.
“Üzgün olduğumu ekleyin lütfen. Çünkü O bölgedeki spor için kötü bir örnek oldu. Sporcular için kötü oldu. Çünkü bir daha böyle bir takıma transfer durumu söz konusu olduğunda oyuncular Urfa’da şöyle olmuştu diye düşünecekler. Yine de onlar ellerinden geleni yaptılar. Belki de esas sorun  takımın “Şahıs” kulübü olmasıydı.  Daha planlı, programlı bir  organizasyon ya da kurum, belediye takımı olsaydı bunlar yaşanmayabilirdi” dedi.

MSK Urfa Erkeklerde Efeler liginde mücadele ediyor ve sonuncu sırada. Gelecek sezon devam ederlerse 1. Lige düşecekler. Bayanlarda da bir değişiklik olmazsa 2. Ligde olacaklar.
Ümit ediyoruz daha planlı, programlı, gelir gider dengesi sağlanmış bir takım ve destek verecek sponsorlar bulup yollarına devam ederler. Urfa gibi aslında ekonomik olarak oldukça zengin insanların yaşadığı bir bölgenin Voleybolun içinde olmaya devam etmesi hepimizin arzuladığı bir durum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s