FAKİR AMA GURURLU TAKIM : HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ Deniz Arslan

İzmir Büyükşehir Belediyesi – Hacettepe Üniversitesi maçını izlemek üzere Beştepe Voleybol salonunda yerimizi aldık.
İzmir Büyükşehir Belediyesi kağıt üstünde maçın favorisiydi. Lig tecrübesi olan Gizem Tulunay, Meltem Yaparel, Merve Yıldırım, Büşra Yalçın ve Begüm Erensayın gibi oyuncuların karşısında Hacettepe Üniversitesi’nin genç oyuncuları vardı.

Bana göre Hacettepe Üniversitesi finalin sürpriz takımıydı. Çünkü yarı finallere grubunda mağlubiyet almadan gelen Merinos gibi bir takımı yenmişti. Sonra da Arhavi’yi yenip Türk Hava Yolları ile kafa kafaya mücadele etmişti.

Bir önceki maçta maçta Anadolu Üniversitesi Kepez Belediyespor’u yenince maçın önemi daha da arttı. Maçı alacak olan takım büyük olasılıkla 1. Lige çıkacaktı. İlk seti İzmir takımı 25-22 aldı. İkinci seti de 25-11 alınca “bu iş bitti” diye düşündük. Üçüncü sette Hacettepe “takım” olduğunu hatırladı ve seti 25-14 aldı. Yanımızda maç izleyen Karadeniz aksanlı bir izleyici “Bu maç 3-2 biterse şaşırmayın!” dedi.
“Neden?” diye sordum.
“Çünkü ilk iki set kendi oyunlarını oynamadılar. Şimdi kendilerine geldiler. Bizimkiler çok iyi takım. Çünkü para için değil yürekleri ile oynuyorlar” dedi.

Dördüncü set beklendiği gibi yirmili sayılara kadar başabaş geçti. Skor İzmir lehine 21-20 öndeyken hakemin çaldığı “taşıma” kararı Hacetteli oyuncuların moralini bozdu ve seti 25-21 kaybettiler.

Bir tarafta sevinç, diğer tarafta gözyaşı vardı. Önce galip gelen İzmirli oyunculara gidip tebrik ettik. Sonra her biri bir köşede gözyaşı döken Hacettepeli oyunculara gittik. Çok iyi oynamış ama maçı kaybetmişlerdi. Ne söylesek üzüntülerini hafifletemezdik.
“Bu çocuklar beş kuruş para almadan oynuyorlar. Üniversite biraz daha destek vermiş olsaydı belki 1. Lige çıkarlardı ama bu güne kadar ne yaptınız, ne ettiniz? diye soran kimse olmadı. Ceplerine harçlık dahi koymuyorlar. Oysa bunlar Üniversitenin gençleri ve kötü bir şey yapmıyorlar, spor yapıyorlar. Başka  ülkelerde Üniversite takımlarına büyük destek ve teşvik var. Bizim ülkemizde spor nasıl gelişecek?” dediler. 

Acı bir gerçek çok çarpıcı bir şekilde dile getirilmişti.
Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen iyi bir hekim ve uzun süre yurt dışında kalmış, oradaki sistemi bilen, gençlere önem veren bir yönetici. Kendi üniversite takımına gereken desteği en azından bundan sonra sağlayacağına inanıyorum. Ha tabi pek çok bürokratın yaptığı gibi Bu takım da nereden çıktı? Basında imajımızı zedeliyor. Kapatın gitsin!” de diyebilir. O da kendi seçimi tabii. Ama benim bildiğim, tanıdığım Haluk hoca klasik bir yönetici değildir. Türk kızlarının en çok yaptığı spora duyarsız kalacağını sanmıyorum.
Zira Hacettepe gibi köklü bir kulübe yakışan bu spora elinden geldiğinde destek olmaktır.

EVOLEYBOL ailesi olarak dün başarılı şekilde mücadele eden, yüz milyarlık takımlarla kafa kafaya maç oynayan Hacettepe Üniversiteli gençleri kutluyor bundan sonraki spor hayatlarında başarılar diliyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s