VOLEYBOLDA “BAYAN” TANIMLAMASI NASIL “KADIN”A DÖNÜŞTÜ ?… Hasan Uğur Epirden

Gençliğimizde “Kız voleybolcu”, “Kız takımı” derdik…

Sonraları “Bayan voleybolu”, “Bayan takımı” demeye başladık…

Ama son 5-6 yıldır Federasyonumuzun resmi tanımlama olarak “Bayan”da ısrar etmesine ve resmen kullanmasına rağmen içlerinde “otorite”, “duayen” olarak anılan birçok kişi, kulüp, basın mensubu “Kadın voleybolcu”, “Kadın takımı” tanımlamasında ısrar etmekteler…

Bu konuda defalarca yazı yazdım, gerekirse o yazılarımı tekrar yayınlarım…

Ama bir zamanlar bu konuda teker teker düşüncelerini rica ettiğim, bu işin en tepesindeki isimlerin düşünceleri bu konuda sözün bittiği yer olmasına karşın, bu isimlerden bazılarının “Kadın” tanımlamasına terfi ettiklerini (!) şaşarak görmekteyim ?…

Bu değişimin nedenlerini gerçekten çok merak ediyorum…

En düşündürücü değişimi ise Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde görmekteyim… Zamanın duayen idarecisi Nur Gencer, rahmetli Cengiz Göllü ve rahmetli Değer Eraybar ile birlikte beraber olduğum bir Eczacıbaşı antrenmanında Eczacıbaşı efsanesinin yaratıcısıi,, kulüp Başkanı rahmetli Şakir Eczacıbaşı‘nın kızlar için “Kadın” tanımlamasını kullanan birisine kızıp, “Kimse benim kızlarıma ‘Kadın’ diyemez !…” diye bağırmasına karşın kulübün “Kadın” tanımlamasını benimseyenlerin başında yer almasına ne demeli ?…

BAYAN / KADIN TANIMLAMASI IÇIN NE DEMİŞLERDİ ?…
NACİ BAYAMLIOĞLU (TVF Eski Başkanı) :
“Alışılmış kibar tanımlamayı kabalaştırmak çok çirkin. Birileri kuyuya bir taş atmışlar, şimdi bin akıllı çıkarmaya çalışıyor. Bu konuda ayrılan zamana yazık! Sporda tartışılacak başka konu mu kalmadı?”
Prof. Dr HÜSNÜ CAN (TVF Eski Başkanı) : “Bu güne değin gelen Bayan sözcüğü neden değiştirilmek isteniyor anlamakta güçlük çekiyorum… Kadın yetişkinliği çağrıştırmakta… Oysa sporcu kızlarımızın çoğu bekar ve blu çağında… Çok büyük kabalık !…”
BAHAR MERT (TVF Yönetim Kurulu Üyesi, eski Bayan Milli Takımı Kaptanı) : Her platformda çağdaş Türk kadınını başarıyla temsil etmeye çalıştığımdan ve bu konuda hep örnek gösterildiğimden, kadın olmaktan her zaman büyük gurur duydum.
Voleybolda bayan veya kadın tartışmasına gelince, 15 yaşında A takıma çıkmış bir sporcu olarak, bayan kelimesinin daha uygun, tüm yaşları kucaklayıcı ve daha doğru tanımlayıcı olduğunu düşünüyorum. “Bayan voleybolu”, uzun yıllar camiamız tarafından, kimseyi rahatsız etmeden, İngilizceden tercüme kaygısı yaşanmadan kullanılmış, sevilen, kabul görmüş ve gerekli anlamla örtüşmüş bir terimdir. Son zamanlarda medyanın bire bir tercüme kaygısıyla, ısrarla “Kadın voleybolu” demesi, camiamızda tepkilere yol açmış, zaten çok değerli olan “Kadın” kelimesini, itici, kaba, ve kulağı tırmalayan bir hale sokmuştur. Dolayısıyla, kavram birliğinin tekrar sağlanması için, bayan tanımlamasının aynı şekilde kullanılmaya devam edilmesinden yanayım. Kadın kelimesinin voleybolun önüne koyularak değer kazandırılmaya çalışılmasındansa, toplum olarak kadına verdiğimiz değeri arttırırsak, kadın olmaktan gurur duyanların sayısı daha fazla olacaktır ve toplum içinde daha etkin rol alacaklardır diye düşünüyorum…”
ERDOĞAN ARIPINAR (TMOK en eski ve kıdemli üyesi, Dünya Fair Play Konseyi üyesi) : “Sporda kadın benzetmesine çok öfkeliyim ! Hangi mantık bu ? Ne yapmak istiyorlar ? Yanlış kere yanlış”
ESAT YILMAER (TSYD eski Genel Başkanı) : “Yerleşik tanımlamanın kullanılması, asla değiştirilmemesinden yanayım… Voleybolda Bayan tanımlamasını benimsiyorum ve de bu şekilde kalmasını arzu ediyorum…”
ÜMİT SOKULLU (Eski Uluslararası Voleybol Hakemimiz, MHGK eski Başkanı) : Sporcularımızın, kabul etmedikleri bir şeyi zorla empoze etmek etik değildir… Benin mantığım Kadın tanımlamasını almıyor… Alışageldiğimiz kültürümüze ve değerlerimize de aykırı bu tanımlama… İtici üstelik… Uluslararası spor terminolojisine ve FIVB’ye de aykırı… Hiç bir güç bana bu kaba sözcüğü telaffuz ettiremez !…”
AHMET BESLER (Kendi değimiyle “Voleybolcu Eskisi”) : “Bayan sporcularımıza Kadın yakıştırması yapanlara soruyorum… Genç, yıldız ve küçük kızlarımıza da aynı tanımlamayı yapmaya utanmıyorlar mı ?… Kadın tanımlamasına şiddetle karşıyım ve son derece kaba, aykırı buluyorum…FEYZA HEPÇİLİNGİRLER (Yıldız Teknik Üniversitesi Türk Dili Bölümü Öğretim Görevlisi, 1997 “Sedat Simavi Edebiyat Ödülü” sahibi, Cumhuriyet azetesi Sanat Dergisi yazarı) : “Günün birinde “BAYAN” kelimesini önereceğim hiç aklıma gelmezdi. Bu kez durum farklı. “KIZ” sözcüğü gibi “KADIN” da cinsel bir ayırıma denk düşüyor. “KADIN”, “KIZ olmayan” anlamını da içeriyor. Bu durumda haklı olarak soruluyor. Sonuç olarak söylenecek şey çok basit aslında. Her “KADIN” sözcüğünü “BAYAN” yapmayalım, ama alışılagelmiş “BAYAN” kullanımı yerine “KADIN” demeye de kalkmayalım.”
JEYAN ERBEN (Voleybol Antrenörleri Derneği Başkanı) : “Küçük yaştaki sporculara kadın yakıştırması yapmak kaba ve terbiye dışıdır. En uygun bayan veya kız yakıştırmasıdır.”
FEHMİ SADIKOĞLU (Basketbolumuzun duayen Hocası) : “Ben bayan sporculara kadın denmesine karşıyım. Ayrıca çok da tuhaf geliyor. Eskiden kız takımları derdik? Basketbol Federasyonu yanlış yapıyor. Eğer illaki kadın sıfatını kullanacaklarsa A takımları bazında kullansınlar, genç, yıldız ve küçük takımlara kız takımları kız sporcular desinler? Ama A takımlarında oynayan kızları da nazarı dikkate alsınlar!”
BÜLENT MERİÇ (Voleybol Antrenörü) : “Kadın sporcu tanımlaması kaba ve genç bayan sporcular için onur kırıcı. Kızlarına kadınım diye hitap eden ana babalar var mı acaba bilmek istiyorum?”
NEJAT SANCAK (FIVB Antrenör Eğitmeni) “Öyle saçma şey olmaz kardeşim! Kız kızdır, kadın kadındır. Aradaki farkı biz mi öğreteceğiz? Bayan her iki tarafı da kucaklayan bir sıfat.”
ADNAN KISTAK (Eski Bayan Milli Takım antrenörü) : “Sporcularımıza “Kadın” damgası vurmak, genç sporcu kızlarımızı da bu kategoriye koymak aşağılayıcı bir üsluptur! Biz daima sporcularımıza “Kızlar”, “Bayanlar” olarak hitap ettik ve de etmeye devam ediyoruz. Bu kötü benzetmeyi kullananlar ayıp ediyorlar. İngilizceye göre mi hareket edeceğiz? Zaten zengin dilimiz yeterince dejenere edilmeye çalışılıyor?…”
NEDİM ÖZBEY (Voleybol Erkek Milli Takım eski antrenörü, GS antrenörü) : “Kadın tanımlamasına inanılmaz tepki gösterdiğimi ifade ediyorum. NTV ve Eurosport’taki o malum spikerler ve de bazı çok bilmişlere çok şey söylemek istiyorum ama dilim varmıyor?”
MEHMET ÇAKMAK (TVF eski Yönetim Kurulu Üyesi, Eski Milli Voleybolcu) : “Kadın tanımlamasına kesinlikle karşıyım…”
CEM KARTAL (Eski Milli Voleybolcu) : “Kadın tanımlamasını doğru bulmuyorum. Bana çok itici geliyor…”
REŞAT YAZICIOĞULLARI (Eski A Bayan Milli Takım Antrenörü) : “30 yıldır alıştığımız Bayan tanımlamasının yerine getirilmeye çalışılan Kadın tanımlaması kaba… Bayan daha nazik ve doğru…”
SAFFET ERAYBAR (İsveç Voleybol Federasyonu Başkanı) : “Tabii ki Bayan… Kadın katiyetle kabul edeceğim bir tanımlama değil !… Tartışmak bile yanlış…”
MEHMET BEDESTENLİOĞLU : (Eski A Bayan Milli Takım Antrenörü) : ”Ben belden aşağı bakılmasına karşıyım… Öz geleneklerimize bağlı düşünmek gerek… Türk toplumunun yapısını dikkate almak çok önemli… Nam değil, içerik önemli… Toplumumuzun değer yargılarıyla oynanmasına karşıyım…”
ALTAN GÖKÇAY : (Eski A ve Genç Bayan Milli Takımı ve eski Eczacıbaşı Bayan Takımı antrenörü) : Kadınlara şiddet uygulanan bir ülkede Bayan sporculara Kadın denmeye başlanması bazılarına her ne kadar hoş (!) gelsede ben son derece kaba ve itici buluyorum… Bazı Basın ve Medya organlarında gördüğüm ve duyduğum Kadın tanımlaması kulağıma küfür gibi geliyor ?… Bu etik bulmadığım tanımlamanın körüklenmesinin politik destekli olduğuna inanıyorum…”

KAZIM TOKAT (Eskişehir DSİ Spor ve eski bayan milli takımlar alt yapı antrenörü) : Kadin mı, bayan mı bence bayan küçük, yıldiz, genc takım oyuncularımız orta okul ve lise öğrencilerinden oluşmaktadır. Bu gençlerimize nasıl kadın diyebiliriz? Büyük taıim oyuncularımıza kadın denilebilir? Çunku o yaş grubunda evli olanlar hatta çocuğu olanlar bulunmaktadır. Yaşca da büyük oyunculardır. Oyuncularımıza bayan denilmesi daha uygundur.

CENGİZ TOKGÖZ (Duayen Voleybol Yazarı) : “16 yaşındaki bir kız çocuğuna bayan mı diyeceğiz, yoksa kadın mı?”
ALEV ANAKÖK (Duayen Voleybol Yazarı) : “Sporda “Kadın” tanımlamasını sert, uygulanmasını itici buluyorum. Bazı kelimeleri yabancı dillere göre bire bir çevirmek zorunda değiliz. İşin suyu çıkıyor.”
RAGIP TEKİN (Voleybol Yazarı) : “Genç Kadınlar” müsabakası yapabilir miyiz? Türkiye’de alışılmış bir hitap biçimi vardır. Sabit fikirli olup ortalığı velveleye verenleri kınıyorum.”
ENVER BAĞLARBAŞI (Duayen Voleybol Yazarı) : “Türkçede kaçıl diye bir kelime vardır. Ancak daha kibar olduğu için çekil ya da çekilir misin deriz. Normal hayatta erkek / kadın deriz, ancak voleybolda bayan daha dile ve kulağa hoş geldiği için kullanılmalıdır. Ayrıca kadın evlenmiş kızları da akla getirmektedir… Bayan Voleybol Takımlarının kapılarına teker teker kilit vuruluyor. Veda etmemek için çabalayanların sayısı da az değil! İşte bu önemli. Bayan kelimesi hem kız hem de diğerlerini kapsadığı, dile de hoş geldiği için kullanılmaktadır.
AKIN İRA (Eski Uluslar arası Hakemimiz) : “Yıllardır süregelen, alışık olduğumuz Bayan tanımlamasını değiştirmeye teşebbüs etmemiz bile yanlıştır….”
ABDULLAH GÜMÜŞBAŞ (Voleybol idarecisi, TVF eski İstanbul temsilcisi, Burhan Felek Spor Salonu eski Amiri) : “Böyle saçma şey olur mu? Bayan ile kadın arasındaki farkı göremeyenlere söyleyecek söz bulamıyorum.”
GÖKHAN EDMAN (Eski Bayan Voleybol Milli Takım antrenörü, Sarıyer antrenörü) : “Rahmetli babamın bir sözü hala kulaklarımda… “Dil yaşar…” demişti. “Bayan” hitabı sadece sporda değil, genel olarak Türk halkının latif bir sözcüğüdür. ”Kadın” erişkinliği çağrıştırır… Bir alt yapı antrenörü olarak “Kadın” kelimesini ve benzetmesini sporda çok itici ve kaba buluyorum.”
ZEKİ KUBAN (Eski Milli Hakem, Voleybol Yazarı) : Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nün Kadın kelimesini “erkek ve adam karşıtı” şeklinde açıklamasına karşı ben de soruyorum: “Erkek çocuğu doğdu”nun karşıtı “Kadın çocuğu doğdu” mu olmalı?
Gördüğünüz gibi, bu uygulanmak istenen şekil bir yığın yanlışlıklar doğuracak. İyisi mi, biz yine bildiğimiz gibi uygulayalım.
SUAT CARLI (Eski Milli Voleybol Hakemi, TVF Gözlemcisi) : Kadın mı Kız mı? Genc veya yıldız Kadınlar Ligi dersek televizyon reklamlarında saat başı dönen “BABA BENİ OKULA GÖNDER” diye haykıran ve o yasta evlendirilen kız çocuklarına da çanak tutmuş oluruz. Ne işin var okula gidip? Evlen otur evinde der gibi. Kısacası bu sıfatı kullanan her kurum ve kuruluş nefretimdir…
ABDULLAH PAŞAOĞLU (Voleybol antrenörü, Öğretim görevlisi, FB idarecisi) : Son zamanlarda “Kadına Şiddet”, “Kadın Hakları” mücadelelerinin arttığı platformda sporcularda da Kadın tanımlamasını benimseyenler arttı… A Takımlarına Kadın Takımı denilebilir. Ancak Genç ve Yıldız kızlar tanımlamaları mutlaka korunmalıdır…
NURETTİN DOĞAN (Anadolu Platformu Yönetim Kurulu Üyesi, Bürokrat) : Son dönemlerimizdeki sporda “Kadın” tanımlaması maalesef ki oldukça yavan, sığ ve bir eşya gibi algılanması giderek artmaktadır. Kadın ülkemizde belli çoğunluk tarafından cinsel obje olarak görülmektedir. Kadınlarımıza sahip çıkmak, insanlık onurumuza sahip çıkmak olmalıdır. Kadınları öne çıkaramayan, üretime ve iş hayatına katamayan toplumların sonunu görmekteyiz…”

HİKMET İNANLI (Eski voleybolcu, faal antrenör) : “Ben sporumuzda Kadın ifadesini kaba ve aşağılayıcı buluyorum. Bizim örf ve adetlerimize ters düştüğünü görüyoruz. Onlara sormak isterim, yaş grubu kızlarımıza, (Genç, yıldız, minik) ne diyeceğiz ?… Burada Avrupa Birliği’nin sanki bir dayatmasının rolü olduğunu
düşünüyorum… Onların her dediğini yapmaya kalkışırsak, yarın 12 yaşındaki kızlarımıza doğum kontrol hapı dağıtmamız dayatmasıyla bile karşılaşabiliriz?…”
ATİLLA KINAY (Turizmci, iş adamı) : “İlk bakışta Bayan tabiri daha kibar gibi geliyor ama aslında ülkemizde daha bunu aşamadık. Kadın kelimesi ve bayan kelimesine farklı bakış açısı var. Bunu aşamadıktan sonra KADIN mı , BAYAN mı tartışması çok anlam kazanamıyor.
ŞULE AŞKIN (TVF Gözlemcisi, Eski Milli sporcu, Eski Milli Hakem) : Alışılagelen Bayan tanımlaması zarif ve kulağa hoş geliyor tüm yaş guruplarını kucaklıyor… Kadın tanımlaması kaba ve itici… Bayan tanımlanmasında sonuna kadar direnmeliyiz. Deklarasyon varsa altına imza atarım…”
TAYFUN PİŞİREN (Voleybol Antrenörü) : “Bayan sporcu ve Bayan takımı tanımlamasını daha uygun ve etik buluyorum.”
DÜŞVAR İYİİŞ (Duayen Gazeteci) : “Sporda kadın tanımlaması çok çirkin geliyor. Benim spor ve gazetecilik yapım böyle bir sıfatı kaldırmıyor! Kızım olsaydı ve de birisi “Kadın” diye hitap etseydi dava ederdim!”
NACİ ARKAN (TSYD eski Başkanı) : “Sporumuzda yapılacak bin tane iş varken, nelerle uğraşmak zorunda kalıyoruz, anlamak mümkün değil ?…Yıllarca alışık olduğumuz ve de çok yakışıp, örtüşen “Bayan” kelimesinin birden bire değiştirilmek istenmesini çok yanlış buluyorum. Bu hitap çok çirkindir ve de dişiliği çağrıştırmaktadır… Gencecik sporcu kızlarımızı da bu kategori içerisine hapsetmek büyük ayıptır!”
GÜVEN TANER (TRT Spor Servisi eski Müdürü) : “Yıllarca “Bayan sporcu” diye tanımladıklarımıza “Kadın” demek çok çirkin ve ağır. “Kadın Sporcu” denmesi kadar saçma sapan bir şey olamaz!”
EMİN BOĞAÇ (AVM Genel Müdürü) : “Sporcu bayanlara kadın tanımlaması yapmak çok çirkin. Modern ülkeleri (!) bilemem ama bizde bu cinsel ayırım sınırı yüksek! Millet işini gücünü bıraktı da cinsel uzman mı kesildi?”
GAMZE ADANIR ÖZTÜRK – FİGEN ADANIR (Eski Milli Voleybolcu kardeşler) : “Tartışmak bile istemiyoruz… Yıllar sonra, durup dururken çoğunluğu genç kızların oluşturduğu camiamızda bu kaba kadın tanımlaması baskısı yapanları anlamakta güçlük çekiyoruz.

SEDA AKAY (Eski voleybolcu Şarkı sözü yazarı, Menajer) : “Sporumuzda Kadın tanımlaması kulaklarımı tırmalıyor…
SEVİLAY GEZER (Uluslar arası Plaj Voleybolu hakemi) : Sadece sporcu kızlarımız için değil, biz bayan hakemler için bile kadın tanımamasını son derece çirkin buluyorum…
AHMET TALAT ERTEKİN (Emekli elektrik teknisyeni, Tribün İhtiyar Heyeti mensubu) : Kadın tanımlaması hoş gelmiyor. Herhalde women çevirisi olarak düşündüler onu uyguluyorlar? Bayan tanımı ATA’mızın eseri, sanırım ondan dolayı?
ZENNİBE YILDIZ (Voleybolcu) : “Tabii ki Bayan olarak hitap edilmek isterim. Kadın benzetmesi çok kaba !”

KEMAL GÖNÜLERİ (Gazeteci) : “Bir tarafta “Erkek” deyince,karşı cins için de “Kadın” demek gerekir diye düşündüler.Amma,bence hata edildi.En kısa zaman da da bundan dönülmesi gerekir.Niçin d…erseniz;erkeğin karşı cinsi olabilir ama,düşünebiliyor musunuz 15-16 yaşında yıldızlarda yada gençlerde yarışan hanım hanımcık kızlarımıza “KADIN” denmesi ne kadar abes..Mutlak surette buna çözüm bulunmalı.Örneklediğim yarışmalarda çok komik oluyor.
Hasan Uğur Epirden’i bu yolda verdiği uğraştan dolayı kutluyor ve destekliyorum..”

ŞEHRİBAN SÜMER (Bayan sporcu annesi) : “Neden her şey değiştirilmek isteniliyor, bu modamı oldu?. Benim kızım evlenmedi, .evlenip de ayrılmadı. Ben de modern bir anne sayılırım. Ama yine de kadın ve bayan arasındaki fark beni rahatsız ediyor .Üslup çok çirkin geliyor. Voleybol Federasyonu’nun bu konudaki açıklaması beni çok memnun etti. Erol Ünal Karabıyık Başkanıma teşekkür ederim. Daha anlamlı ve içeriği fayda getirecek konularla uğraşmalı insanlar. Eğer bunun siyasetle de bir alakası var ise esefle kınıyorum bir anne olarak .Kızımı saygı sevgi ve değer gören bir toplumda yetiştirmek istiyorum.”
BİROL KESKİN (Eski Voleybol Antrenörü / Almanya) : “Türkçemiz, öylesine zengin bir dil ki, ancak bizler cahilliğimizden olsa gerek dilimizi yeteri kadar kullanamıyoruz. Bir Alman günde 8 ila 10 bin kelime kullanarak konuşur, bizlerde sadece ve sadece, 3 ila 5 bin kelime kullanarak konuşuyoruz, bunun içinde İngilizce’den ve Fransızca’dan aldığımız kelimeler de dahil. Evet Almanca’da “Frau” bayan demektir, “Weib” da kadın. Mesela Almanya’da da Bayanlar Voleybol Ligi, “Frauen Volleyball Liga”dir, “Weiber Volleybal Liga” değildir. Şimdi nereden çıktı bu “Kadınlar ligi” Allah aşkınıza? Ne gerek var böyle tartışmalara? “Bayanlar Ligi”nin suyumu çıktı? İleri gideceğimize geri gidiyoruz. Yazık, gerçekten yazık! Bu anlamsız , bu gereksiz tanımlamayı kınıyor ve bu tanımlamadan bir an önce geri dönmelerini , bir spor emekçisi ve bir antrenör olarak diliyorum.”
SEVİL GÜNER TANYOL (Eski voleybolcu) : “Sporcu bayanlar için “KADIN” tanımlamasını ilk duyduğumda irkildim, şaşırdım ve yadırgadım. Bu güne değin hiç kimseyi rencide etmediği halde “BAYAN” sözcüğünün yerini “KADIN”a bırakmasına aslında bu kadar da şaşırmamak gerek. Tüm değerlerin yozlaştığı, sevgi ve saygının yitirildiği, terbiye ve nezaketin çoktan unutulduğu bir ülkede erkekler hanımlardan “Karı” diye bahsediyorsa, sporcularına da “Kadın” demelerini çok doğal karşılamalı. Aslında belki de yanlış olan bizleriz? Bakıyorum da her şey bize ters, çirkin, bayağı, tuhaf geliyor. Çünkü doğduğumuz şehre, ait olduğumuz ülkeye yabancıyız ve ne yazık ki azınlığız?”
NUR UĞURDEMİR İZCİ (Eski voleybolcu) : “TV’de eşimle beraber bir voleybol maçı izlerken büyük tepki verdiğimde bana şöyle bir soru sormuştu: “Bayanlar deniyorsa o zaman baylar, erkekler deniyorsa o zaman da kadınlar denmesi gerekmiyor mu?” Teknik olarak belki doğru olduğunu ama bu hitap şeklinin kulağa hoş gelmediğini hatta kaba olduğunu belirtmiştim. Bu değişimi ortaya kimin attığını ve camianın da bunu bu denli kolay nasıl kabullendiğini merak ediyorum

GÖKHAN SAYGI (Veteran Voleybolcu / Bayan Voleybolcu babası) : “Günümüzde Türk kadınının yitirdiklerini unutmayalım. “Bayan” kadınlar için bir değer ifadesidir. Ben “kadın” tanımlamasına karşıyım!”
GÜLBİN EPİRDEN (EPİRDEN BEACH VOLLEY Başkanı) : “Spor camiasında çeşitli kategoriler var, minik, yıldız, genç ve A olarak. Şimdi bu durumda “kadın” kelimesini onlara nasıl yakıştırırsınız ?… Çok çirkin bir hitap tarzı… Bu benzetmenin içinde Kadın / Kız ayırımı suistimal edilmekte. “Bayan” sıfatı mutlaka devam etmeli. Bizim dilimiz, bizim kulağımızdır önemli olan. Esas Amerikalılar, İngilizler bizim dilimizi örnek alsınlar ?…”
ÜMRAN CİVAN (Eski voleybolcu) : “Kadın kelimesinin kullanıldığı cümle içindeki kibarlığına ve anlamına göre değişiyor. Voleybolda asla kadın voleybol takımı diye bir tanımlama olmamalı. Hem kaba, hem de bayan voleybol takımındaki genç kızlarımıza sanki hakaret ediliyor… Bayan tanımlaması tüm yaşları kucaklayan estetik bir hitap…”

İREM OLCAYTO (Eski Milli voleybolcu) : “Bence bayan takımı / bayan voleybolcu olmalı. Kadın hem kaba, em yaşlı bir anlam veriyor…”
GÜLNAZ KAPLAN ENSÜ (Eski Milli Voleybolcu) : “Bizim zamanımızda bayan denmesine o kadar alışmıştık ki, dilim hala kadın voleybolu demeye alışamadı yaşı ve medeni durumu ne olursa olsun kadın kadındır…Yani onaylıyorum kadın takımını…”

ERCAN KÜÇÜKTUĞSUZ (EPIRDEN BEACH VOLLEY Yöneticisi) : “Bana her zaman Kadın tanımlaması kaba ve itici geldi. Yakışanı Bayan tanımlanmasıdır, bu güne dek benimsenerek gelmiştir.”
MEHMET ALİ KUYUMCU (Turizmci, Tatil Köyü İşletmecisi) : “53 yıllık hayatımda hep “Bayan” diye hitap ettik. Doğrusu da budur. Eski köye yeni adet getirmesinler!”
MUZAFFER ARSLANBOĞAN (İş Adamı) : “Bayan tanımı sporcular için çok daha yumuşak ve yakışır. Bunu tartışmak bile abes

KERİM DİNÇ (Ses Mühendisi) : “Bayan çok daha estetik. Hele spor yapan kız çocuklarımızı da düşününce?…

TEKİN DEMİRTAŞ (TV Vakfı Kurucu Üyesi) : “Kadın kelimesi çok kaba. Alışılagelmiş sıfatlarla uğraşma kahramanlığından çok daha önemli işler var sporumuzda

NURHAN ÇİFTÇİBAŞI (TVF eski MHK Üyesi, Eski Milli voleybol hakemi) : “Tabii ki “Bayan”, “Kadın” tanımlaması çok itici.”
İsminin açıklanmasını istemeyen Türkçe Dil Uzmanı Öğretmenim : “Kadın söylemi sporcuda çok kaba bir benzetme. Nasıl “Kadın Hakları” “Bayan Hakları” olamıyorsa, “Bayan Sporcu” da “Kadın Sporcu” olamaz! Türkçemizi yerinde, doğru kullanalım !”
TURGAY TÜRKOZAN (Alyans Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı) : “Ben de Türkçenin katledilmesine karşıyım. Yakında o veya bu sebeplerden hiçbir kelimeyi kullanamamaya başlayacağız. O zaman ne olacak?… Sürekli yeni anlamsız kelimeler mi türeteceğiz ve bunlara anlam katmaya çalışacağız?…”
DEMET AĞAGEDİK GÖKÇE (Eski sporcu) : “Kadın kesinlikle kulağa hoş gelmiyor.Resmen voleybol izlerken irite oluyorum diyebilirim. Bayan kelimesine ne oldu diye her seferinde düşünüyorum.”Kadın” hitabı asla kullanılmamalı…”
SELAY YÖNEY (Eski Voleybolcu) : “Ben 1964 senesinde voleybola başladım. Hep kız takımı, bayan takımı sıfatları kullanılıyordu. Ayrıca, ablam da 1966 senesinde hakem oldu. Sıfatı bayan hakemdi. Sonradan hangi işgüzar Kadın sıfatını çıkardıysa…. Ben üzülüyorum. Bzde kadın demek, evli barklı, çoluk çocuk sahibi anlamına geliyor. Bu Kadın sıfatı 13-14 yaşındakiler için de kullanılıyor.

SELÇUK CANSEVGİSİ (İş Adamı) : “Geriye doğru evrimin 100’lerce adımından biri… Bence buna asıl tepkiyi ”Bayan” iken ”Kadın” denerek ince aşağılamaya tabi tutulan bayanlar vermeli… Tahmin edebileceğimiz üzere, bir sonraki söylem Karı ve muhtemelen ondan sonra da Avrat olarak adlandırılacaklar… Müstahak !…”
MERT POLATAY (Eski Basketbolcu, Teknik Danışman) : “Sportif müsabakalar gençlikte başlar, 6 yaşındaki jimnastikçi, 10 yaşındaki tenisçi, 15 yaşında voleybolcu, basketbolcu, golf oyuncusu bir kız çocuğuna kadın denmez! Türk dilinin uygulamasına baktığımızda o bir bayan sporcudur. Amerikalılar woman player diyebilirler, biz Türküz, Türkçe konuşuruz ve bayan sporcu deriz.”
BAKİ BAŞARIR (MHK Gözlemcisi. EPIRDEN BEACH VOLLEY Yöneticisi) : “Alışıla gelmiş olan ve her yaş grubunu kucaklayan Bayan tanımlaması kimleri, niçin rahatsız eder, anlayabilmiş değilim.”
ERCAN KÜÇÜKTUĞSUZ (EPIRDEN BEACH VOLLEY Yöneticisi) : “Kızlarımıza Kadın diyenlerin evlerinde kendi kızlarına nasıl hitap ettiklerini çok merak ediyorum…”
HÜLYA CAFERZADE (EPİRDEN sever) : Kadın tanımamasını hiç uygun bulmuyorum… Bayan tabii. Kadın kaba saba…
İSMAİL MERİÇ (Futbol antrenörü) : “Çok kısa ve öz olarak şunu belirteyim, bu tanımlama yeni türedi bu olguyu yok etmek için kızlarımıza türban taktırıp eşofmanla maçlara çıkmamız lazım o zaman bu olgu yok olur …”
BURAK ÇORUMLUOĞLU (Turizmci, Otel müdürü) : “AKP dayatması…”
ALPER ÖZBEKREM (Gıda Uzmanı) : “Kadın benzetmesi çirkin ve oldukça kaba. İşin içine bekaret sokmayın beyler? Sporu kirletmeyin!”
Evet dilimizde “Erkek” karşılığı “Kadın”dır doğru olan ama bu hitap şeklinin kulağa hoş gelmediğini hatta kaba bulduğumu belirtmek istiyorum. Bu değişimi ortaya kimin attığını ve camianın da bunu bu kadar kolay nasıl kabullendiğini merak ediyorum doğrusu…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s