SON HAFTA, SON MAÇ, HEYECAN VE TRAJEDİ… / Deniz Arslan

Dün trajik bir maç izledik.

Türkiye Bayanlar Ligi A grubunda düşecek iki takımın belirleneceği maçlar oynandı. 12. Sırada yer alan Yeşilbayramiç 13 puanda, arkasından gelen Işıkkent aynı puanda ve averajla 13. sırada yer alıyordu. Vakıfbank B takımı 11 puanla 14. Sıradaydı.

Işıkkent 7. Sırada yer alan bir diğer İzmir takımı Arkas’la oynuyordu.

Bayramiç ise son sıradaki Vakıfbank ile.

Her 3 takımında ligde kalma olasılığı vardı. Bayramiç maçı 3-0 veya 3-1 aldığında diğer sonuçlara bakmaksızın ligde kalacaktı. Ama Işıkkent Arkas’a yenilir, Vakıfbank Bayramiç’i yenerse Vakıfbank ligde kalırdı. Vakıfbank Bayramiçten puan alırsa Işıkkent Arkası 3-0, 3-1 alırsa bu sefer Işıkkent ligde kalacaktı. O kadar çok olasılık vardı ki setlerin, sayıların bile önemli olduğu bir sıralama olacaktı.

Ligden düşen iki takım kim olacaktı?

İzmir Alsancak’ta oynanan Işıkkent- Arkas maçına biraz gecikmeli olarak gittim. Açıkçası herhangi bir amacı kalmayan, sezonun son maçına çıkan Arkas’lı oyuncuların kendilerini fazla zorlamayacaklarını, tam tersine hayat memat meselesi olduğu için mutlak galip gelmesi gereken Işıkkent’li oyuncuların sonuna kadar mücadele edeceklerini düşünmüştüm. Salon’a girdiğimde ilk set yeni başlamış ve Işıkkent 3-2 öndeydi.

Kaptan Göksu, pasör Çisil, pasör çaprazı Buse, ortada Beliz ve Yaren, köşede Büşra ve libero diğer Büşra hırsları ve istekleri ile ilk seti rahatlıkla, fark açarak 24 sayıya kadar getirdiler. Orada biraz bekleyince tecrübeli Arkas farkı kapattı. Neyse ki bir sayı alıp seti 25-22 aldılar.

İkinci sette birinci setin kopyası gibi oldu ve 25-21 aldılar. Durum 2-0 olmuştu.

Seyirciler ‘Nasıl olsa maçı aldık’ diye kendi aralarında sohbet etmeye başlamışlardı ki böylesine önemli bir maçta, maç tatil günü olmasına rağmen bir avuç seyirci vardı. Onlarda dağınık bir şekilde, tezahürat yapmadan, sinema filmi izler gibi maç izliyorlardı. Herkes ‘Bayramiç maçı ne oldu?’ diye birbirine soruyordu. Neyse ki Recep Ekin’in Voleybolcular sitesi maçları online veriyordu. Orada durum 1-1’di.

Her şey Işıkkent’in lehineydi. Sadece maçı alıp beklemesi gerekiyordu.

Ama oyuncularda seyirciye uydu. İlk iki setteki hırsları, hırsları, mücadeleleri yoktu. Emel Hoca’nın oynayanlardan başka alternatifi de yoktu. Zaten kenarda bekleyen 3 tane küçük oyuncu vardı. Molalarını kullandı, uyarılarını yaptı ama nafile. Seti 19-25 verdiler. Bu bile seyirciyi uyandırmadı. Oysa oyuncuların arkasındaki tribünde toplanmış olsalar, çocuklarına, oyuncularına biraz destek olsalardı durum değişebilirdi.

Bayramiç’te de Vakıfbank durumu 2-1 yapmıştı. Işıkkent seti alsa hiç diğer hesaplara bakmaksızın ligde kalacaktı.

Ama sanırım başta Işıkkent’in sahibi olmak üzere hiç kimse takımın Ligde kalmasını istemiyordu. Herkes yanındaki ile koyu bir sohbete girmiş fonda da maç izliyordu.

Herkes bırakmıştı maçı. Seti Arkas 25-16 aldı. Durum 2-2 olmuştu. Salonda sessizlik vardı.Herkes diğer maçın ne durumda olduğunu merak ediyordu. Çünkü Vakıfbank almış olsa bu sefer tekrar ince hesaplar yapılacaktı. Biri ‘Maç 2-2’ dedi. Hala umut vardı. Ancak ne seyirci de, ne idarecilerde, ne de oyuncularda o ‘umut’ yoktu. Set uzatmaya gittiğinde bile kimse hareketlenmedi. Oysa o seti Işıkkent almış olsa şimdi 1. Lige kalan takım olacaktı. Işıkkent almak istemeyince seti Arkas 17-15 alıp maçı da 3-2 kazandı

Seyirci maç bitiminde uyandı. Takımları yenildiğinde Işıkkent seyircisinde sesler yükseldi. ‘Ne geçti şimdi elinize?’ diye sahadaki Arkas oyuncu ve teknik ekibine bağırdılar. ‘Ne yapsalardı yatsalar mıydı?’ diye Arkas taraftarlarından karşılık gelince ortam biraz gerildi ama kısa sürdü.

Ölen ölmüş, giden gitmişti. Ardından ağlamanın, kendini parçalamanın hiç faydası olmayacaktı. Işıkkent trajik bir şekilde ligden düştü, Bayramiç kaldı…

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s