BİR BİLEN UYARIYOR; “TÜRK VOLEYBOLUNUN GELECEĞİ İYİ DEĞİL…” / Deniz Arslan

Işıkkent- Yeşilyurt maçından sonra Osman Uraner hocamla sohbet etme fırsatımız oldu. Işıkkent düşmemeye oynadığı için mutlak galip gelmesi gereken bir maçtı ve 3-1 galip gelmişti.

Hocam bu günkü maç pek istediğiniz gibi sonuçlanmadı’ dedim.

Playoff’a çıkma durumumuz yok, düşme potasında da değiliz. Böyle durumlarda genç oyunculara şans verip onları gelecek sezonlara yetiştirmeye bakıyoruz. Mesela bu gün oynayan 4 numara Nehir 2004 doğumlu, Aleyna 2003 doğumlu, 1 numara pasör Göknur 2000 doğumlu’ dedi.

Hocam bu durum biraz da risk değil mi? Kariyerinizde galibiyet-mağlubiyet oranını etkiliyor sonuçta’ dedim.

Ben galibiyet oranı yüksek bir antrenör olmaktansa iyi oyuncu yetiştiren biri olmayı tercih ediyorum.  Ben bu kızları yetiştirmezsem, şans vermeye korkarsam kim yetiştirecek? Nasıl oyuncu olacaklar bu kızlar?’ diye cevap verdi.

Haklısınız’ dedim.

Zaten son yıllarda oyuncu yetişiyor mu? Takımlarımız Dünya çapında, Avrupa çapında başarılar elde ediyorlar ama yetişen genç oyuncu var mı? Mesela Ceylan’ı, Büşra’yı, Hande’yi  herkes eleştiriyor. Peki bu kızlar oynadıkları takımlarda yeterince şans buluyorlar mı? Ama en önemli soru şu; Gelecekte Milli takım ne olacak?’ diye sordu.

Hocam soruları benim sormam lazım’ dedim gülerek.

Peki ben cevap vereyim o zaman. Geleceğimizi hiç iyi görmüyorum’ dedi.

Milli takımın başına Guidetti geldi. Türk oyuncuları tanıyor. Sizce başarılı olacak mı?’ dedim.

Giovanni şu dönemde doğru bir seçenek gibi duruyor. Ama işi kolay değil. Çünkü alttan gelen yok’ dedi.

Peki hocam alttan niye oyuncu gelmiyor?’ dedim.

Türk antrenörleri küstürdüler. Türk antrenörleri ‘tukaka’ yapılıyor, yok ediliyor. Bin tane yafta yapıştırılıyor. Kimisi siyasi nedenlerle işinden oluyor. Kimisi gelir gelmez ondan sihirbaz olmasını, kısa zamanda büyük başarılar elde etmesini bekliyorlar. Ama tüm suçu yönetimlerde de görmüyorum. Türk antrenörleri arasında birlik yok. Sürekli birbirimizin kuyusunu kazmaktan işimize konsantre olamıyoruz. Mesela bir antrenör maç kazanmak kadar oyuncu yetiştirmekle de ilgilenmeli’ dedi.

Hocam sizi biraz bezmiş gördüm. Artık boş mu verdiniz?’ dedim.

Sorunları görüp çözümler konusunda bir şey yapamayınca üzülüyor insan. Ben yıllarımı bu spora verdim. Bu sporun sorunlarını biliyorum. Ama benim tek başıma çözebileceğim şeyler değil. Yine de TRT de programımda her hafta elimden geldiğince bunları dile getirmeye çabalıyorum. Kesinlikle boş vermedim. Ben en verimli çağımdayım ve bu tecrübelerimi risk almak pahasına genç oyuncularıma aktarmaya devam ediyorum. Bu şekilde oyuncu yetiştirebilirim. Yeni genç oyuncuları bulmalı, yetiştirmeliyiz. Ben Gülden Kayalar’ı Samsun A takımdan aldım, Urfa’da oynattım. Neredeyse 15 yıldır Eczacıbaşı ve Milli Takımda başarılı bir şekilde Voleybol hayatını devam ettiriyor’ dedi.

Hocam yeni Gülden’lerin gelmesi zor diyorsunuz’ dedim.

 ‘Sistem işletilmezse, iyi alt yapı antrenörleri olmazsa zor’ dedi.

Etrafımızda konuşmamızın bitmesini bekleyenler vardı. Gözümün içine bakıyorlardı. Bazıları ‘Osman bekliyoruz’ diye laf atıyorlardı.

Hocaya başarılar dileyip onu arkadaşlarına bıraktım.

Yazımın başlığı yazmadan belliydi ‘Türk Voleybolunun geleceği iyi değil’

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s