VAKIFBANK’IN YILDIZLARINA BAŞARI REÇETESİ… / Deniz Arslan

 

Hafta sonu Türkiye Bayanlar Ligi A grubunda oynanan Rota Koleji- Vakıfbank maçını izlemek üzere Gaziemir Kapalı spor salonunda yerimizi aldık.

‘Geleceğin yıldızları’ olması beklenen Vakıfbank’ın genç kızları ile Rota Koleji takımı arasında muhteşem bir maç oldu. Önce Rota Koleji sahneye çıktı, iki seti aldı, maçı 2-0 yaptı. Bu sırada yanıma İzmir’de voleybol severlerin yakından tanıdığı Boyacı Hüseyin geldi.

‘Hüseyin ne olacak maçın sonucu?’ dedim.

’Vakıfbank bu maçı alamaz’ diye yüzünü ekşitti.

‘Neden?’ diye sordum.

‘Çünkü şu uzun boylu kız var ya 18 numara ve 17 numara erken havaya girmişler, bencil oynuyorlar, arkadaşlarına sürekli laf ediyorlar ve yardım etmiyorlar. Takım altı kişiden oluşur ve maçı tüm takım beraber oynar, maç öyle kazanılır’ dedi.

 

Boyacı Hüseyin yıllardır alt yapı, üst yapı demeden maç kaçırmayan çok iyi bir izleyici ve pek çok voleybol yazarından daha fazla bilgiye sahiptir. Söylediklerini çok önemserim.

 

Maç 2-0 olunca açıkçası ‘bitti’ diye düşünmüştüm. Ancak başlarında genç ama tecrübeli hoca Erhan Doğanöz’ün bulunduğu Vakıfbank sonraki iki seti de 25-22 alarak durumu 2-2 yaptı.

Vakıfbank’ın mutlak puana ihtiyacı vardı. Çünkü grupta sondan ikinci sıradalar ve bir üstlerindeki Bayramiç ile aralarında sadece 3 puan vardı.

5. setten önce ısınmak için top isteyen Vakıfbanklı oyunculara top toplayıcıların topu vermemesi Erhan hocayı biraz kızdırdı. İşin içine bu esnada her iki takımın teknik ekibi arasında kısa süreli küçük bir gerginlik oldu.

6. set Rota oyuncularının tecrübelerini konuşturduğu setti. Seti 15-6, maçı da 3-2 alarak ligin alt tarafını daha da karıştırdılar.

Maç bitince Boyacı Hüseyin yine yanıma geldi.

‘Ben sana ne dedim? Bu maçı ‘Vakıfbank kazanamaz’ dedim değil mi? Bak kazanamadılar’ dedi.

‘Valla neredeyse kazanıyorlardı’ dedim.

‘Peki neden kazanamadılar biliyor musun? 18 numara son setten önce Rota’nın yardımcı antrenörü ile kapıştı. Moral gitti, oyuncu oyundan düştü’ dedi.

‘Set aralarında ben genelde birileri ile konuşuyor olduğumdan sahada olanlara Hüseyin kadar dikkatle bakmamıştım.

‘Hocam yaz bunu bak, Bu kız çok iyi bir oyuncu, fizik var, hırs var, istek var, çok da akıllı. Ama sinirini kontrol etmesini bilmeli. Öyle oyuncu arkadaşlarıyla veya başka oyuncularla, antrenörlerle uğraşmamalı. Kafasını oyunca vermeli. Verirse o kazanır. Vermezse hem vakıfbank kaybeder hem de Türk Voleybolu’ dedi.

Maçtan sonra Erhan Doğanöz hoca ile biraz sohbet ettik. Kendisi de eski bir voleybolcu ve İstanbul’da Galatasaray, İBB gibi takımlarda alt yapılarda çalışmış. Bu sezon başında da Vakıfbank’ın B takımının başına geçmiş.

‘Hocam takımınız güzel oynadı, iyi mücadele etti bu gün. Bu oyuna baktığımızda insan şunu sormadan duramıyor;’Vakıfban neden düşme potasında?’ dedim.

‘Sakatlıklar.. En büyük sebep. Ebrar Karakurt sakattı, ameliyat oldu, daha yeni aramıza katıldı. 17 Numara Derya’nın 3-4 hafta süren bir sakatlığı oldu. Son maçlarda iyi oynuyoruz. Bayramiç ve Işıkkent ile oynayacağız. Sanırım o maçların sonucuna göre durumunuz belli olur. Ama ligde kalmak istiyoruz. Bunun için kalan 6 haftada elimizden geleni yapacağız. Maçların sonucundan çok daha önemli olan şu; kızlarımıza özgüven ve tecrübe kazandırmak. Eksik yönlerini tespit edip onları olabilecekleri en iyi düzeye getirip A takıma monte etmek’ dedi.

Maçın son setinde olanlardan dolayı biraz gergindi. Kendisine sorularımızla çok da boğmak istemedik.

Başarılar dileyip vedalaştık

 

Bu yazı vesilesi ile Vakıfbank yönetiminden ve Erhan hocamızdan bir ricamız var.

Boyacı Hüseyin’in sesine kulak versinler. O takımda oynayan kızlar hem Vakıfbank’ın hem de bizim Türk voleybolunun geleceği.  Bulundukları ‘ergenlik’ dönemi nedeniyle de gerek kendileri ile, gerek aileleri ile, gerekse de takım arkadaşları ile sorunlar yaşamaları doğal. Bunun için o kızlara mutlaka bir destek verilmeli. Nasıl ki beden için antrenman yaptırıyorsak zihinleri ve psikolojilerini de geliştirmemiz gerekiyor. Bu sadece Vakıfbank’a değil tüm alt yapı kulüplerine doktor olarak tavsiyemdir.

İyi kumaş iyi bir terzide çok harika bir elbiseye de dönüşebilir, parça parça işe yaramayan bez parçalarına da…..

1 Comment

  1. Geri bildirim: EVOLEYBOL.COM

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s