TATLI CADIDAN KISSALAR -1

Uzun zamandır; süpürgem ve sihirli küremle çok araştırma yapmaya çalıştım. Ama, ne yazık ki; araştırmamın sonunda, Türk voleybolunun daha da kötüye gittiğini gördüm.

Nereden ve hangi noktadan, hangi kategoriden başlayacağımı bilemiyorum. A Milli takımdan mı, (muhteşem adı ile) Sultanlar Ligi’nden mi, (yeni adıyla) 1. Lig’den mi, alt yapı Milli takımlardan mı ya da alt yapı liglerinden mi bilemiyorum. Ve hatta hatta hakemlerden mi???

Ne süpürgemle ne de sihirli küremle bile yetişemiyorum. Tek bir konuda değil sıkıntı, bir çok konuda…

Ama, önce alt yapı Milli takımdan konuyu ele alarak, yazıma devam etmek isterim.

Eveeet… Konu yine geldi, dayandı Milli takım kavramının içeriğine!!!

Altyapı Milli takımlarda senelerdir, hangi oyuncu Milli edildiyse (hakkıyla veya haksız); aynı oyuncunun A Miili takıma çıkartılması gelenekselleşti. Üstelik, gerek alt yapı gerekse A Milli takıma seçilen oyuncular hep, (şimdiki adıyla) Vestel Venüs Sultanlar Ligi’nin ilk 2-3. sırasında olan takımlarından seçiliyor. Çok nadiren; Ankara HalkBank veya İzmir Karşıyaka ya da farklı takımlardan oyuncu almışlar. Aslında alt yapı Milli takımlara seçilen oyuncular, fiili olarak oynadıkları kulüplerin adıyla listede görünüyor. Halbuki; bir çok kulüp (Ecz., VB, vb) oyuncularını kiraya vererek, federasyonun farklı takımlardan oyuncular almış gibi gösterilmesini sağlıyor.

Ha bu arada da alt yapı Milli takımlarında görev alabilecek antrenörlerde kıtlık mı var? Bu konuya da sonra geleceğim???

Bu arada Vestel Sultanlar Ligi’nde PAV (Profesyonel Altı Voleybolcu) kategorisini iptal eden Federasyon, o zaman 1. Lig kulüpleri için PAV ligini oluşturmalı ki; hiç olmazsa A takımına çıkabilmesi mümkün olacak oyuncularını kulüpler belirlesin. Aynı zamanda da bu kulüpler alt yapılarına da önem versinler. Hiç olmazsa; belki hasbel-kader federasyon, alt yapı Milli takımlarda oynayabilecek farklı kulüp (!!!) oyuncularını da değerlendirmeye (???) çalışır.

Terane ne zaman biter? Ya da böyle gelmiş, böyle mi gideceeek???

Her sporda olduğu gibi Voleybolda da öncelik alt yapı olmalı.

Alt yapıda emek veren voleybolcu çocuklar da, sporcu olmayan diğer yaşıtları olan çocukların yaşadığı gibi; okul hayatlarını ya da çocukluklarını yaşamak istemezler mi? Çocuk yaşlarında stres kontrolü zorunluluğu gibi sıkıntılarla mı spor sevilebilir? Tüm alt yapıda oynayan voleybolcu çocuklar, böyle sıkıntılardan uzaklaşmak istemezler mi? Elbet de isterler, belki…. Belki… Çünkü bu çocuklar, sevdikleri bu spor için neler feda ettiklerini sonra anlayacaklardır.

Aslında kulüplerin ve federasyonun, alt yapı sporcular için neler yaptığı (ya da yapmadığı)????

Şimdi, bu yazdıklaımı okuyanların çoğunun “Oooo alt yapı kimn umurunda?” dediğini sihirli küremden görüyorum. İşte, gerçekten de “Alt yapı kimin umurunda?” sorusunu soranların çoğu, alt yapı vellieri. Bununla beraber bu soruyu umursamayan, (ki; ne yazıktır) umursuyormuş gibi görünen kulüp yöneticileri. Bakalım Vestel Venüs Sultanlar Ligi’ndeki kulüplerin alt yapılarına. Zaten, gerçek oradaaa…. Bazıları, alt yap ıiçin göstermelik (sadece medyatik olmaya yönelik) girişimlerde bulunup, marifetmiş gibi de basında paylaşıyorlar. İşin iç yüzü şu ki; alt yapıya önem veriyormuş gibi görünen kulüpler, zaten bu sporda oyuncu “yetiştirmek” adı altında velilerden PARA alıyorlar. Peki sonra ne oluyor? Sizcee??? Yıllarca veliler, para vererek oyuncusu yaptıkları kulüplerde; çocuklarının gerek minik, küçük, yıldız ve hatta genç takımlarında olması için çocukları ile birlikte çırpınacaklar. Belki de çocuklarının birgün Milli olabileceğinin hayalini kurarak, “Hadi yavrum sen iyisin, daha fazla gayret gösterirsen Milli olabilirsin.” ya da “ Sen Milli olabilecek bir oyuncusun. Manşetine, servisine, smaçına……. dikkat et”diyecek.

Şöyle bir gerçek var ki; SEVGİLİ VELİER, istediğiniz kadar çocuğunuzun sporcu olması için istediğiniz kadar para dökün ya da O’nun hayatını harcayın… Türkiye’de artık başarılı voleybolcu olmak, ne senin harcadığın para ne de çocuğunun verdiği emek ve yetenekle olamıyooor. Üstüne üstlük ; alt yapıda olsun diye harcadığın hem para hem de çocuğunun psikolisi alt-üst…. Nasıl bir Türkiye’de yaşamaya başladık? Sporcu olabilmek bu kadar zor mu olmalı???

Ha tabii, Milli olabilmek ve “Milli sporcu” etiketini sürdürebilmek de ayrı bir başarı…

Şimdi alt yapılara önem verme zamanı….

Tatlı Cadı’dan sevgiler￿…

2 Comments

 1. Dün akşam NTV spor da son set programına Türkiye voleybol federasyonu başkanı Akif ÜSTÜNDAĞ katıldı. Program “ bir program yapalım başkan” formatında karar verilip düzenlenmiş. Son derece boş ve sıradan olmuş. Umarız ilerleyen günlerde içi doldurulan ve kamuoyunu rahatlatıcı bir program düzenlendiğine şahit oluruz. Akif ÜSTÜNDAĞ son on yıl voleybolun yönetimlerinde yer aldığını hem de en zor alanlarında görev aldığını ifade etti. Örneğin hakemlerden sorumlu olduğunu söyledi . Akif beyin bu ifadesini sıkça tekrarladığını izliyoruz. Voleybolun kitlelere yayılması ,sponsorların dikkatinin çekilmesi ,alt yapıların geliştirilmesi , milli takımların ivme kazandırılması Seyirci sayısının artırılması ,medyadaki yer alma oranının artırılması gibi temel ve ciddi sorunlar dururken en sorunlu alanın hakemler olduğuna inanan birisi bugün voleybolu yönetiyor. Medyada yeterince yer alamıyoruz bu konuda bir şeyler yapacak mısınız diye soran Bayan HAKYEMEZ ‘e “ evet haklısınız voleybolun basında yer almasını artıracağız. Hatta TUİK in bir araştırmasına rağmen kız çocuklarımızın büyük bir çoğu voleybol oynamak istiyormuş. Eski günlerimize dönmeyi hedefliyoruz“ İşte bu !!! Cevaptaki mesajı anladınız mı sayın okurlarımız ? Basında yer almayı artırmayı TUİK in araştırması le nasıl ilişkilendirdi voleybolun başkanı . Ayrıca geçmişteki gibi diyor .Hani huzurun battığı ortalığı karıştırmadan önceki yılları kast ediyor.
  Voleybol federasyonuna ait salonlara geri dönülmesi için bazı girişimleri olmuş .Bu belki sonuç getirebilir. Merak ettiğimiz bunu Özkan MUTLUGİL neden düşünememiş yada düşün dürülmemiş ? Demek ki dünya voleybolunu yönetmek vizyon için yetmiyor. Akif ÜSTÜNDAĞ kadar bile düşünemiyorsunuz.
  Bayan HAKYEMEZ voleybol sevdanız nereden geliyor diye soruyor .Akif bey “ortaokul 2.sınıftan bu güne “diyor.
  Eksik kalan soru “peki nasıl ve ne zaman depreşiyor “ diye sormuyor. Yani Futbol ve basketboldan sonra mı geliyor voleybol sevgisi ? Voleybolun başkanı olmasaydınız Futbol yada basketbolun başkanı olabilir miydiniz diye sormuyor.
  Akif ÜSTÜNDAĞ bu yıl bulunan sponsorlarla voleybola daha çok katkı sağladıklarını söyleyerek , Özkan MUTLUGİL ‘in bütün o showunu ve lansman görüntülerini çöpe atıyor. Size müstahak bu Özkan MUTLUGİL .
  Son olarak Akif bey kendisine teveccüh gösteren kulüplerimize teşekkür etti. Yani atamanın karar mekanizması spor bakanlığına ,genel müdürlüğüne ve spor toto teşekkür başkanımıza teşekkür etmedi kulaklarımızla duyduk.
  Son olarak TVF genel kuruluna voleybolumuzun lokomotif kulüplerinden bazıları katılmamıştı. Bu kulüplerimizin de kendilerine ait spor salonları olduğunu biliyoruz. Akif bey buradaki “ biz senin davetine katılıp senin düzenlediğin toplantıya ve yere gelmedik sende bizim salonlarımıza gelme “ mesajını okumuş ve paniğe kapılmış.
  Çok sık çıkmalı televizyonlara Akif ÜSTÜNDAĞ ,çok memnun kaldık , çok eğlendik .

  Beğen

 2. Yeni Mhgk yakında aciklanacaktir herhalde, oluşum da Sayın Ümit Sokullu olmaz ise , onunla yola çıkmaya söz vermiş olup beraber çalıştığı Kader arkadaşları devam edecekmi? Yoksa biz Baskanimla yola çıktık, o bizi buraya getirdi. O yoksa bizde yokuz mu diyecekler. Anca beraber ,kanca beraber deyip görevlerini iademi ederler?. Ya da sen rahat ol, biz sana Gorev yazarız mi derler?

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s