HAKEMLERDEN BİR ŞİKAYET VAR… Deniz Arslan

Bir arkadaşım ‘Abi özellikle birinci lig Kulüpleri hakemlerden şikayet ediyorlar. Mesela İdmanocağı, mesela Balıkesir Belediye, Rota Koleji, Yeşilyurt hakemlerden dert yanıyor. Bunları yazarsan gündemi de yakından takip ettiğin belli olur’ diye tavsiyede bulundu.

O bu tavsiyeyi yapalı yaklaşık 2-3 hafta oldu.

Tembelim. Peşinen kabul ediyorum.

Şunu da yapayım, bunu da yapayım” derken kafa başka yerlere gitti. Gündemi yakalayamıyorum.

Ne yapalım bizde böyleyiz. Zaten o yüzden-gündemi yakinen takip etmediğimden ben büyük bir yazar olamayacağımı biliyorum.

Ama idare edin artık…

O konuyu yazmayı gerçekten de düşündüm. Çünkü ben de takım çalıştırırken hakemlerle biraz haşır neşir olmuşluğum vardır. Tamam itiraf ediyorum, sahadan atılmışlığım bile var. Daha doğrusu ‘hakemden izin almadan’ çekip gitmişliğim ya da başka bir tanımlama ile ‘sahadan çekilmişliğim’ desek daha doğru olur.

Deplasmanda Çaybaşı Torbalı ile oynuyorduk. Bizim için önemli ama hakem için ‘Maçı bir an önce bitirip evine gitmeyi düşünmüş olabileceği’ bir maçtı. Gültepe Kültürspor gibi gariban bir takımın, deplasmanda grubun güçlü takımı Çaybaşı’nı yenemeyeceğini kafasında yazmış, bizim lehimize düdük çalmayı unutuyordu.

Baktım bir vukuat çıkaracağım. İkinci sette maçı bırakıp dışarı çıktım. Temiz havayı ciğerlerime çekerken, takımımın benim çıkmamla daha motive olup maçı almalarını bekliyordum ama olmadı.

Ertesi gün şikayet etmek üzere soluğu İzmir Voleybol il temsilciğinde aldım. Allah uzun ömür versin o zaman MHK başkanımız Aydın Öztürk hocamızı gördüm. ‘Hocam ya ne olacak bu hakemlerin durumu?’ diye giriş yapıp bir anlatmışım, pir anlatmışım. Nefes almak için ara verdiğim esnada Aydın hocam ‘Denizciğim önce bir çay iç yahu’ dedi babacan bir tavırla. Sonra hakemleri, maç başı aldıkları ücretleri, zorlu çalışma koşullarını anlattı. Güya şikayet için gitmiştim. Başımı önüme eğip ‘Hocam o kararları veren hakem arkadaştan çok özür diliyorum’ deyip ayrılmış, oraya neden gittiğimi unutmuştum

Şimdi işin bir yönünde Takım yöneticileri var. Bir ton para yatırıp takım kuruyorlar. Zaman harcıyorlar. Belki galibiyet ile alacakları prim çok önemli onlar için.

Diğer yönünde Antrenörler var. Bazen kaderleri bir maça bağlı oluyor.

İstedikleri tek şey adilane, hakemlerin etken olmadığı maçlar oynamak.

İşin diğer yönünde de hakemler var. Binlerce lira alan oyuncuların oynadığı maçları yöneten hakemler maç başına ne alıyor?’ Merak ettim sordum;

Efeler Ligindeki hakemler 350 lira 1. ligdeki hakemler 100 lira civarında, çizgi hakemleri 50 lira alıyorlar.

http://www.tvf.org.tr/icerik/70/

Maç başı ne alıyorsunuz?’ diye sorduğum bir hakem arkadaşım bana ‘Neden soruyorsun? Hakem mi olacaksın?’ dedi gülerek.

Yok hocam. Hakemlerle ilgili bir yazı yazacağım’ dedim.

İsim vermezsen bende bir iki kelime söylemek istiyorum’ dedi, anlattı… Herkes Rabbena, hep bana diyor. Biz de insanız. Hata yapabiliriz. Ama başkanlar, yöneticiler, antrenörler başarısızlıklarını biraz da bize yüklüyorlar. Kolay olan o çünkü. ‘Biz alacaktık hakem bırakmadı’ diyorlar. Oysa hakem kendini neden yaksın ki? Neticede sahada bir gözlemci ve onun vereceği rapor var. Hakem ekonomik olarak ihtiyacı olan bir insandır. Pek az kişi keyif aldığı için bu işi yapıyor. Sen 96 liraya bu kadar küfür yer misin? İyi maç yönetmek, sonra tekrar tekrar maç almak varken neden bir takımı kollayıp ekmeğimizden olalım’ dedi.

Ama bazen gerçekten hatalar yapılıyor. Bende şahit oldum’ dedim.

Bazen saha ve seyirci baskısı, tepkiler, hakemleri hataya sürükleyebilir. İnan bana hakemler de çok mutsuzlar. Mesela şu üstümdeki formaya parayı ben veriyorum. Normalde bu tişört, pantolon dışarıda 40 tl bile değil. Biz Federasyona 90 lira veriyoruz. Federasyon bile bize vuruyor. Bizi kim savunacak? Bak bu soğukta bir mont bile vermiyorlar. Tir tir titriyoruz.’ dedi.

Bunu yazayım’ dedim.

Boş ver yazma. Şimdi 10 liralık montu da bize 100 liraya satarlar’ dedi.

Böyle yani sevgili okurlar.

Kime dokunsan ‘Ahhhhh… diyor.

Sizce kim haklı?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s