BU YAZININ BİR AMACI VAR MI? Deniz Arslan

Geçen hafta Ukrayna’daydım. Orada bir düğüne katıldım.

Düğün sahipleri film yönetmeni, kameraman ve kareograf olunca değişik ülkelerden, farklı kesimlerden pek çok kişi vardı. Beraber 3 gün geçirdik. Pek çok konuda konuştuk.

Ülkelerimizin ekonomik ve siyasi durumları, gelecek ile ilgili düşüncelerimiz, beklentilerimiz vs..

Bir ara bir Estonyalı, bir Amerikalı ve bir Ukraynalı ile dışarıda sigara- çay içerken konu Türkiye’den açıldı.

Amerikalı ‘Türkiye’de iktidarda uzun süredir İslamist bir parti var ve ama bir başka islamist hareket onları devirmeye çalıştı. Çok ilginç değil mi? Neden böyle oldu?’ diye sordu.

Estonyalı ben daha söze girmeden ’İktidarı paylaşma sorunu olmuştur’ diye cevapladı.

Bana döndüler. ‘Valla ben bir şey bilmiyorum’ dedim.

Aaa sen Türkiye’de yaşamıyor musun?’ dediler.

Yoo ben Türkiye’de yaşıyorum ama fikir beyan edemem. Yerin kulağı var, biri duyarda falan sonra benim için sıkıntı olur’ dedim.

Adamlar anlamadı.

Ama eminim ki Türkiye’de yaşayan herkes şu anda ne demek istediğimi anlamıştır. Herhangi bir konuda fikir beyan etmeye korkar olduk. ‘Bu böyle olmalı, böyle olmamalı’ dersen ‘Sen ülkenin istikrarlı olmasını istemiyorsun. Öyleyse örgüt mensubusun’ denilip kendini birden oyun dışında bulabilirsin.

Kardeşim; Bak işte istediğini yazabiliyorsun’ diyenler olacak. ‘Siz bir de bunları yazarken yaşadığım duyguları bana sorun’ derim ben de.

Ee o zaman yazma sen de’ diyorsanız, Haşa! Benim devlet büyükleri ile asla ve kat’a bir sorunum yok. Onlar istedikleri gibi kurumları yönetebilirler. Hatta istedikleri adamı istedikleri yere atayabilirler. İktidar olmuşlar sonuçta değil mi?

Mesela Voleybol Federasyonu’nun yönetimine hayatında gazozuna voleybol maçı oynamak dışında Voleybol ile ilgisi olmamış birkaç adam koyabilirler. Avukat, Parti il yöneticisi, Futbol kulübü başkanını Türk Voleybolunu yönetmek için görevlendirebilirler. Beni asla ilgilendirmez.

Hem zaten Türk sporunu yaklaşık 15 yıldır yönetenler iktisatçı, işletmeci, hukukçu değil mi?

Ne oldu? Spor battı mı? Hayır! Aynı düzeyde, hatta aynı düzeyin biraz altında seyrediyor ama batmadı yani. ‘Oysa normalde beklediğimiz zamanla daha da gelişmesi değil mi? Neden daha ileri gitmiyoruz?’ diyorsanız siz orada bekleye durun. O sizin sorununuz.

Bana ne ki? Benim bu bağlamda bir sorunum yok.

Peki ben niye yazıyorum? İlerde bir gün ‘Baba Ülkede bütün bunlar yaşanırken sen ne yapıyordun? Bir şey yazmadın mı?’ diye soran olursa ‘Valla suya sabuna dokunmayan yazılar, aşk, meşk, aldatma konuları yazıyordum’ dememek, şu yazı gibi bir iki örnek göstermek için yazıyorum. Yani kendi vicdanımı rahatlatmak için.

Yoksa İslam dinini kendine referans alan bir partinin yöneticileri benden daha iyi bilir ki Kuran-ı Kerim’in bir süresinde (NİSÂ-58) ‘’Şüphe yok ki Allah size, emânetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hüküm verdiğiniz zaman adâletle hükmetmenizi emreder! Doğrusu Allah, bununla size ne güzel nasîhat veriyor! Şübhesiz ki Allah, Semî’ (herşeyi işiten)dir, Basîr (hakkıyla gören)dir’’ dendiğini çok daha iyi biliyorlar.

Bizimki olsa olsa bunu hatırlatmak olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s