YATSI YAZILARI… (11) Hasan Uğur Epirden

BİR FATURA, BİN TEREDDÜT…

Gün geçmiyor ki Voleybol Federasyonu‘nun yani “Mutlugiller”in bir falsosu, aykırılığı çıksın ?…

Elime içerden TVF’ye kesilen ilginç bir fatura geçti…

08.01.2013 tarihli…

KDV dahil 80.948 lira…

Rakraka Reklam‘dan kesilmiş…

Voleybol salonlarına konmak üzere Gençlik Spor Müdürlüğü ışıklı neonları yaptırılmış…

2 adet 1 m2, 2 adet 2 m2, 1 adet te 3 m2..

Toplam 9 m2’lik bir satın alma…

IŞIKLI BANNER FATURASI.jpg

Bu işin yıllardır içinde olduğum için ödenen para bana fahiş geldi…

Araştırmaya başladım…

TVF Yönetim Kurulu Karar Defterinde bu ödemeye dair karar alındığını gördüm…

Yani Federasyon GSM‘nin kendisinin yaptırdığı, kendi logolarının yer aldığı bu neonlar için anlaşılan jest yapmış, yaparken de bayağı bonkör (!) davranmış…

isikli-banner-karari-16-no

Bugün rastgele bu işi yapan 3 firmadan aynı ölçülerde ve miktarda teklif istedim, anında gönderdiler…

Pazarlık yapmadn aynı işi yapmak için benden talep ettikleri para KDV dahil sadece 12.390 lira…

proje-elektronik-teklif

TVF‘ye kesilen fatura tarihi olan 08.01.2013’de araştırdım, dolar 1,779 liraymış ?…

Bugün dolar 3,192 lira…

Bu eşleştirmeden şu çıkıyor…

Federasyon o gün bu işe tam 45.502 dolar ödemiş…

Bugün aynı iş için pazarlıksız benden istenen sadece 3.882 dolar ?…

Bu da gösteriyor ki, taaahhutlerindeki kaynakların etkin kullanılmasına vurgu yapan (!) Federasyonumuz diğer savurganlıklarında olduğu gibi bunda da normalin 12 misli ödeme yapmış !…

Oh ne ala ?… Soran yok, sorgulayan yok ?…

Şimdi sorarım;

Bu nasıl bir mirasyedilik örneğidir ?…

Bu görevi kötüye kullanmak değil de nedir ?…

Bunun yasada cezasını merak ediyor musunuz ?…

Bir avukat tanıdığınızdan sorgulayın ?…

Alacağınız cevaba da sakın şaşırmayın…

Azınlıkta da olsa hala Mutlugillere toz kondurmayanlara, 21 Kasımda bu yönetimi ibra edip etmemek ellerinde olan sayın delegelere duyururum…

Rahmetli babamın bir sözünü hiç unutmam…

Doğrulardan asla sapma !… Çoğu kez kaybettiğin anlar olacaktır ama ömrün boyunca vicdanına hesap vermekten korkmazsın !…”

DEVAM EDECEK…

YATSIDAN YATSIYA… 

voleybolun-geldigi-son-durum

4 Comments

 1. Sayın EPİRDEN ; Spor Bakanlığı yıllarca duyulan özlemin sonucunda Bakanlar kurulu kararı ile 29 HAZİRAN 2011 tarihinde kuruldu . 6 Temmuz 2011 tarihinde tarihin ilk spor bakanı atandı. Yeni kurulan bakanlığın devlete ekstra yük getirmesi doğaldır . Biliyorsunuz ülkemizde spor faaliyetleri , Spor Bakanlığı kurulana kadar Spordan Sorumlu devlet bakanlığına bağlı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü adı altında müstakil bütçesi ile faaliyetlerini sürdürüyordu . Ayrı bir bakanlık maalesef bir takım sorunlarla birlikte geldi. Çömez ve iyi niyetli olduğundan her zaman kuşku duyduğumuz bir bakan bu yükü daha da artırdı. 6,5 yıl voleybol federasyonu başkanı olan Erol Ünal KARABIYIK devletten aldığı ve sponsorlar vasıtası ile topladığı paralarla hem faaliyetleri her yıl artırarak sürdürdü hem de voleybol federasyonuna devasa tesisler kazandırdı. Bunu nasıl başardığı hafızaları tazelemek açısından kendisine yeniden sorulabilir , diye düşünüyoruz. Zaten bize göre ne olduysa spor bakanlığı kurulduktan ve Suat KILIÇ bakan olarak atanmasından sonra oldu. Ülkenin her yerindeki genel müdürlüğe ait tesislerin tabelaları değiştirildi . Hatta mevcut ebatlarından defalarca kez büyük ve görkemli dizayn edilerek . Hatırlayacak olursak Sayın KARABIYIK ile spor bakanlığının arası usule uygun olmayan bir para talebinden sonra açılmıştı . Bu tip usulsüz harcamalar , uygunsuz talepler Ülkenin en büyük bütçesine sahip federasyonlarından olan voleybolun ve başkanının desteği olmadan hayata geçirilemezdi .Nitekim kimileri tarafından Çoban köpeği benzetmesi yapılan dönemin başkanı voleybolun olanaklarını ne yedi ne yedirdi.
  Şimdi sayın EPİRDEN yatsı yazılarında ve daha önce Hurşit yazılarında belgeleri ile ortaya koyduğunuz açıklanamayan harcamaların ,bütçenin temel nedenlerini yukarıda yazdıklarımın ışığında açıklamaya çalışayım .
  • İlk aklımıza gelen sayın hocam o paralarla sadece federasyon tesislerinin ihtiyacının karşılanmadığı ,yeni yapılanmaya başlayan spor bakanlığının aynı kalemde yer alan ihtiyaçlarının da karşılanmış olabileceği. Usule uygun olmayacağı için açıklanamadığı ,
  • Almış oldukların hizmetlerin karşılığında ,federasyonun başka ihtiyaçlarını karşıladıklarını ve aynı faturanın içine gizlendiği ,
  • Faturaları şişirip şahsi çıkar elde ettiklerini yani çaldıkları ,
  • Bu çalma işini ekip halinde yaptıkları, sonucuna varılabilir.
  Her ne yapıldıysa ,usule uygun yapılmadığı açıkça ortada .En samimi açıklamayla bir cepten alınıp öteki cebe koyma olarak açıklanabilir. Çalma çırpmayı , akrabaya ,eşe dosta çıkar sağlamayı ,paravan şirketler kurup kendi şirketinize milyarlar kazandırmayı saymıyor değinmek bile istemiyorum.
  Günlerce yazdınız bizde yorumladık , mutlaka hesap verecekleri günün geleceği ,yeni seçilecek federasyonun bütün usulsüzlükleri ortaya çıkaracağını ,bütün kirli çamaşırların döküleceğini vs.vs.
  İşte sayın EPİRDEN ; bu saatten sonra içeriye birini almaları ,sokmaları mümkün değildi. O nedenle başarısız diye kimse bakmadı ve içeriden birinin başkan adayı olmasına göz yumuldu. Bunların yerine göreve gelecek olan başkan voleybolu mu düşünecek , kalkındıracak ,yoksa bunların usulsüzlüğünü mü sindirecek ? Nitekim Özkan MUTLUGİL federasyonu ve devamı olacak olan Akif ÜSTÜNDAĞ federasyonu voleybolda açıklanamayan sırlarla dolu kara bir delik olarak yıllarca hafızalardan silinmeyecek .

  Beğen

 2. Göreve gelir gelmez İstanbul ‘da TVF envanterinde bulunan plaj voleybolu kortunu sözde yenisinin yapılması yada diğer bir başka tesisle değiştirilmesi palavrası ile kamuoyunun yükselen tansiyonu düşürülmek istenmiş , bu tesis hediyesi i sonucunda spor teşkilatı için “onlar bizim üstümüz onlar istedi hayır diyemezdik “ gibi bir yanıt veren Özkan MUTLUGİL ‘in adeta insanların gözünü çıkartabilecek kadar alenen böyle bir hamleyi yapabildiğine göre , görmediğimiz , şişirilmiş faturaları sonradan Sayın EPİRDEN tarafından bizlere sunulan satın almalarda ne kadar ileriye gidebileceğini siz kestirin lütfen .
  Sahi Özkan MUTLUGİL ne kadar ileri gittiniz yada gidebilirdiniz ? Yada bizim öğrenemediğimiz ne kadar ileri gittiniz. Yakınlarınıza “ beni rahat çalıştırmadılar “ derken bunu mu kast etmiştiniz ? Avrupa ve dünya federasyonlarında ki görevlerinizin bedelini mi ödediniz ? Sizden nereye kadar bir şey istendiğinde dur diyebilirdiniz ? Bakın sizi ciddiye bile almadılar ,konuşmaya bile tenezzül etmediler . Halbuki siz her isteneni emir telakki ettiniz. Zamanını tam kestiremesek te as başkanınız ve geleceğin başkanı sizin beceri düzeyinizle ilgili voleybol camiasına , spor teşkilatına gayet aydınlatıcı bilgiler verdiğini biliyoruz.
  Unutmadan son bir şey Akif ÜSTÜNDAĞ ‘a , Voleybol federasyonu seçimleri öncesinde adaylık sürecinizi sizden daha iyi kimse bilemez . Sizin de pamuk ipliğine bağlı olduğunuzu biliyoruz. Sorumluluğunuz her zamankinden daha fazla .Eğer Erol Ünal KARABIYIK ikna edilebilseydi yada kariyerli bir aday bulunabilseydi işiniz bu kadar kolay olmazdı .Bunu iyi bildiğinizi biliyoruz. Voleybol yine kucağınıza düştü.

  Beğen

 3. Sayın EPİRDEN , Akif ÜSTÜNDAĞ vatan gazetesinden Mert Murat YÜCEKÖK ‘e röportaj vermiş. Biz bıktık o bıkmadı . Röportajında onlarca abartılı ,yanlış ,samimiyetsiz ifadeler yer almış. Yer almış dedim özellikle . Çünkü Akif ÜSTÜNDAĞ gelişigüzel konuşur ,sonunda kelimeler ve cümleler ne kadar düzenli olunabiliyorsa o şekilde yazılarda yer alır. Hangi birisini yazacağımı şaşırdım. 140 delege kendisine destek imzası vermiş. Vermeyen delegeler yandı .Kesin intikam planları hazırdır. En komik olan cümlesi Akif ÜSTÜNDAĞ denince akla spor gelir demiş. Bizim aklımıza batırdığı kulüpler , bu röportajında bahsetmekten kaçındığı 1,5 yıl sonra ibra olmayan federasyon yöneticiliği , beraber çalıştığı başkanlara en fazla 2 yıl tahammül gösterdiği , ihanetle beslendiği geliyor .Neden acaba ?

  Beğen

 4. Değerli okuyucularımızdan özür diliyorum.3 temmuzda krizi yönetemeyip henüz daha 7 aylıkken görevi bırakıp kaçtıklarını unuttum.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s